Zpět na Burzu

Další

Divácké ladění: Zeď
web
CED, Zelný trh / 2. 12. 2022

Divácké ladění k představení Zeď (uvádí HaDivadlo) vás připraví na zhlédnutí inscenace ještě trochu jiným způsobem než lektorský úvod.

„Nepíšu, protože by mě těšilo psát; zkrátka pro mě vyplynulo, že musím psát, když nechci ztratit rozum.“ Jedno zdánlivě obyčejné ráno a vpád do nevysvětlitelné mezní situace. Všeobjímající samota. Jen vy a příroda. Tužka, pár papírů, obyčejné vzácnosti, spousta otázek.

Přežít. Předchozí život? Co je skutečně důležité? A slavili byste Vánoce? Otevřeme oči do společné tvůrčí samoty.

HaChucpa
web
HaDivadlo / 18. 12. 2022

Srdečně zveme na 25. výročí souboru!

Soubor HaChucpa vznikl v roce 1997 při HaDivadle. Byl inspirován programy, které již předtím uváděl Wolfgang Spitzbardt v tomto divadle (M. Buber: Cesta člověka, P. Celan: Slabika Bol). Spolu s Wolfem Spitzbardtem se na vedení souboru od počátku podílí dirigent a klavírista Vít Mareček. Po dobu své existence prošlo souborem HaChucpa mnoho lidí z řad studentů JAMU, brněnské konzervatoře, členů HaDivadla, brněnské Židovské obce a dalších.

30 CED
web
Centrum experimentálního divadla / od 1. 10. 2022

Srdečně zveme na celodenní oslavy 30 let existence Centra experimentálního divadla! Na společný kontinuální program, který se uskuteční v sobotu 1. 10. 2022 v celém areálu na Zelném trhu, se těší Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a Terén spolu s dalšími zaměstnanci a zaměstnankyněmi CED. 

Zpět na Burzu
Archiv burzy
Underground 89,-
web
Polárka / 17. 11. 2022

Inscenovaná procházka divadlem aneb Osmdesátky na vlastní kůži. Den boje za svobodu a demokracii. Bude čaj ve várnici, karafiáty i Modlitba pro Martu.

Divácké ladění: Vyhnání Gerty Schnirch
web
HaDivadlo / 6. 9. 2022

Znáte divadelní lektorské či dramaturgické úvody? A co zkusit divácké ladění, které vás na zhlédnutí inscenace připraví ještě trochu jiným způsobem? Nebo si díky tomuto zážitku pocity z již zhlédnuté inscenace připomenete.

Brno. Duben 1945. Euforie, žal, zmatek. Čech nebo Němec? – Označeno (zase)! Vylikvidovat… A co s nimi (a s námi) bylo dál? … Dnešní Brno. Stálá kontroverze. Diskuze, kterou neradi otvíráme.

Open-air koncert k zahájení sezony 2022/2023
web
Piazzeta před Janáčkovým divadlem / 7. 9. 2022

Národní divadlo Brno zahájí sezonu ukázkami z připravovaných operních titulů v podání sólistů, sboru a orchestru Janáčkovy opery a Českého akademického sboru Brno.

V rámci akce proběhne přímo na piazzettě speciálně laděný Fashion Market společnosti Love Music. Divákům budou k dispozici stánky s občerstvením.

Intro: Sezona 48
web
ulice Jánská před Alfa pasáží / 9. 9. 2022

Jaká bude 48. sezona? HaDivadlo zve všechny kolemjdoucí, ale taky novináře, pedagogy a diváky na venkovní setkání k aktuální sezoně.

Přijďte pobesedovat s kolektivem HaDivadla nad kávou a limonádou o tvůrčím směřování divadla, připravovaných inscenacích i dalších projektech, o vzdělávacích a sociálních aktivitách, Klubu mladých diváků Brno – a všem dalším, co vás napadne.

Zahájení sezony Čas srdce + koncert Toma Holiče
web
Husa na provázku / 9. 9. 2022

Provázek zahajuje sezonu před branami divadla. Sousedskou atmosféru tvoří se spřátelenými podniky ze Zelňáku – knihkupectvím Booktherapy a barem Slast. Drink do hrdla a pokojovku do ruky, tělo se vlní v beatech Toma Holiče. Opening v rytmu uvolnění.

Divadelní brunch vol. 4
facebook
HaDivadlo / 15. 10. 2022 od 11:00

Nová divadelní sezona, nová očekávání a premiéry, ale také osvědčené scény a akce! Probereme vše!

Brunch je tady pro všechny členy KMDB (minulé, nové i budoucí), ale i ostatní příznivce! Zahajovací Divadelní brunch sezony 2022/23 proběhne v HaDivadle!  Zastavte se do Alfa pasáže na už tradiční setkání nad diváckými delikatesami, horkými tématy a skvělým pohoštěním. Vstup volný, stačí přijít.

Pohoštění zajistíme, ale zjistili jsme, že není nad vaše domácí ňamky, které nosíte s sebou – tak klidně něco přineste!

Těší se na vás lektorky Terka a Bára

Závěr sezóny na Provázku
web
Husa na provázku / 25. 6. 2022

Přijďte oslavit konec dvojsezóny Brave new man na provázek.dvoře.

Program už brzy.

Tvůrčí intervence: ’68
web
HaDivadlo / 28.–30. 5. 2022

Melancholický doslov derniérové inscenace J. A. Pitínského o kontrastech roku ’68. Hlavním programem bude 68 minut pásma poezie (Bytosti schopné snít). Kompozice složená z textů „prokleté“ generace zejména francouzských básníků 2. poloviny 20. století (od Antonina Artauda a Henriho Michauxe po Gilberte H. Dallasovou, Stanislase Rodanskiho či Jacquese Prevela), jejichž tvorba otevírá otázku angažovanosti, v protikladu zvnitřnělých slov vs. expresivního gesta. Kolektiv herců HaDivadla bude číst i naslouchat reprodukovanému čtení vlastního hlasu, v instalaci křesel a pokojů v melancholii mlh hlavního sálu.

Na cestě
web
Husa na provázku / 1. 6. 2022

Spisovatelka a muzikantka Eva Turnová a spisovatel a hudebník Jaroslav Rudiš už spolu několikrát četli. Oba se pohybují také kolem hudby, a tak je napadlo literaturu a hudbu propojit do unikátního projektu. Společně s muzikanty Martinem Novákem a bratry Tomášem a Jiřím Hradily vyrážejí na třídenní turné nazvané „Na cestě“, na kterém zazní skladby kapel Kafka Band a Eturnity.

Den dětí s Polárkou
web
Björnsonův sad / 4. 6. 2022

Divadelní sezóna brzy skončí, Polárka bude spát a odpočívat před další sezónou. Ještě předtím ti však pomůže sbalit kus divadla s sebou na cesty a zažít tak léto jinak. Divadelní balíček poslední záchrany pak můžeš mít vždy při ruce, okouzlit své kamarády u táboráku novou písní, vyprávět příběhy spolucestujícím v prázdninovém vlaku nebo zkrátit deštivou chvíli ve stanu loutkovým představením.

DSB: Prohlídka dílen NdB aneb továrna na divadelní sny
web
Dílny NdB v Bohunicích / 18. 5. 2022

Zveme vás na unikátní prohlídku do dílen NdB v Bohunicích, kde budete moci ochutnat všemi smysly tento výjimečný prostor, kde se rodí divadelní sny.  Podíváte se, jak vznikají jednotlivé scény k inscenacím, z čeho se vyrábí kulisy, co všechno je možné očalounit, či kašírovat, kde jsou ta nejzajímavější zákoutí naší malírny.

DSB: Cesta divadelní krajinou
web
DSB / 28. a 29. 5. 2022

Interaktivní procházka pro rodiny s dětmi napříč brněnskými divadly od 4 let. Objevte město, jak ho ještě neznáte. Vydejte se s námi na cestu plnou dobrodružství, probádejte tajemství kouzelných krajin a důkladně prozkoumejte „divadelní svět“. Na cestě vás čeká 6 zábavných stanovišť s odbornými lektory brněnských divadel.

Divácké ladění: Moby Dick
web | facebook
CED / 17. 5. 2022

Znáte divadelní lektorské či dramaturgické úvody? A co zkusit divácké ladění, které vás na zhlédnutí inscenace připraví ještě trochu jiným způsobem? Nebo si díky tomuto zážitku pocity z již zhlédnuté inscenace připomenete.

Že je Bílá velryba světová románová klasika a nic nás už na díle nepřekvapí? Jak ho vnímat současnýma očima? Bílá velryba jako fenomén i metafora. Mediální záplavy informací, apokalyptických fotek hurikánů a nekončících požárů. A klimatická krize neexistuje?

Tvůrčí intervence: Vnímání
web
HaDivadlo / 22.–25. 5. 2022

Nikola 2030, 2045, 2080. Tři probuzení jedné postavy. Imaginace ve tmě vedená hlasem tří hereček rozkrývající obrazy utopického světa po celospolečenské proměně. Součástí uvedení bude přednáška spoluautorů textu – kolektivu vědců a aktivistů věnujících se fenoménu Nerůstu.

Intervence bude mít formu živé rozhlasové hry. Hlasově-hudební a prostorová kompozice umožní vnímat dílo v situaci vleže, v unikátní formě invokace na pomezí meditace a rituálu.

Součástí série uvedení bude kontextová přednáška s doprovodnou diskuzí, představující vědecký a společenský background, na jehož základě byl kolektivně tvořený text modelován po vzoru metody infotainmentu.

Slam Poetry
web
Husa na provázku / 7. 6. 2022

Další slam poetry na Provázku!

Vystupující: Ellen, Makumbirofa, Thea, Vašek z Aše, Sufján, Pan Fenek

Tvůrčí intervence: Zeď
web
HaDivadlo / 24. 4. 2022

Zveme děti (od 5 let) i jejich rodiče k jarnímu průzkumu!

Jak se dívat do neznáma? Výtvarná a kreativní dílna pro nejmladší diváky doprovázející inscenaci Zeď podle románu Marlen Haushoferové, autorky mnoha knih pro děti a mládež.

Zveme účastníky k samostatnému či rodinnému zpracování tří úkolů na téma navazování kontaktu s neznámem, lesem a zvířaty. Společně se pak k objevům vrátíme v neděli 24. dubna od 14.00 do 16.30 v HaDivadle, kde připraví herečka Kamila Valůšková hravé odpolední setkání.

Rande s Provázkem
web
Husa na provázku / 1. 5. 2022

Deset stolů o dvou židlích a přesném počtu nečekaně osobních otázek, po jejichž zodpovězení se do sebe náhodné páry zaručeně zamilují. Tedy… podle vědců. Na jedné straně člověk z Provázku a proti němu…? Třeba právě vy. Hra, sociální experiment a především zážitek ze setkání a hlubokého rozhovoru s neznámým druhým. Účast, drink i motýli v břiše zdarma.Kapacita omezená – místa rezervujte na produkce@provazek.cz

AudioCafe
web
Provázek bar, Zelný trh 9 / úterky 10. 2. – 10. 5. 2022


Projekt Fakulty sociálních věd Masarykovy univerzity, Centra experimentálního divadla a Českého rozhlasu s fokusem na současnou audio-dokumentární tvorbu.

Palianytsia / Паляниця
web
HaDivadlo / 23. 3. 2022 od 14 hod

Den ukrajinské kultury v HaDivadle. Událost je setkáním s Ukrajinou v mnoha podobách:  workshop vaření ukrajinské kuchyně, pěvecký workshop lidových písní, výtvarná dílna pro děti, ukázky děl reagujících na válku, čtení ze současné ukrajinské literatury, tematický hudební program a živé výpovědi, promítání filmu a autorské čtení.

Hranice: Co chtějí? Co chceme?
web
CED, Zelný trh 9, Brno / 25. 3. 2022

Ambasáda nezávislé běloruské kultury, zřízená v rámci Centra experimentálního divadla, pořádá u příležitosti Dne nezávislosti Běloruské republiky performance dokumentárního divadla a následnou diskusi na téma: Hranice. Co chtějí? Co chceme?

Meziprůzkum: Scénické čtení Věry Linhartové
web
HaDivadlo / 20. 6. 2022

Staří a přátelé uvádějí scénické čtení textů Věry Linhartové s hudbou Petra Grahama. Kompozici tvoří úryvky z textů Věry Linhartové Meziprůzkum nejblíž uplynulého, Twor (překlad A. Fárová), Intervalles / Mezidobí (překlad A. Fárová), a básně Mnicha Jiena ze sbírky Listí slov, květ Zákona (překlad V. Linhartová).

Skácel 100
web
Brno / 7. 2. 2022

V letošním roce si Brno připomíná sté výročí narození významného moravského básníka Jana Skácela (1922–1989). 

Oslavu zahájí dvě výstavy připomínající tvorbu Jana Skácela v Moravské zemské knihovně a v Moravském zemském muzeu.

Výročí vyvrcholí večerem hudby a poezie Jukebox Skácel na Sklepní scéně Centra experimentálního divadla, kde na básníka zavzpomínají jeho souputníci. Večerem provede Miloš Štědroň.

Tvůrčí intervence: Vernisáž
web
HaDivadlo / 25.–28. 3. 2022

Havlovu Vernisáž uvedeme ve speciální edici v bytech diváků a tímto kontextem hru pomyslně vrátíme k tradici bytových divadel či domácích univerzit známých z normalizace. O dané historii v nejosobnějším podání promluví brněnský dramaturg, pedagog a Havlův kolega Petr Oslzlý. „Nemám zapálit v krbu?“

Tvůrčí intervence: Woyzeck
web
HaDivadlo / 20.–27. 2. 2022

Speciální intervenční rozšíření inscenace Woyzeck v autorské režii Miroslava Bambuška.

Komponovaný večer proběhne o fašankovém víkendu 26. a 27. února, vždy od 19.30, s taneční zábavou pod taktovkou Tomáše Vtípila, jenž za původní hudbu k inscenaci získal mj. Cenu divadelní kritiky. Dojde na čtení büchnerovských textů, tombolu, chléb a hry, i přebásnění Büchnerova života v pojetí Ludvíka Kundery (ze souboru Dílo, 1987). Týden s Woyzkem nabídne také dvě pravidelné reprízy inscenace a unikátní koncertní verzi – 24. února, od 19.30.

Tvůrčí intervence: Náměsíčníci (imitace a tušení)
web
HaDivadlo / 13.–14. 2. 2022

Rekonstrukce první čtené zkoušky pro diváky s možností vyzkoušet si jednu z rolí v inscenaci a speciální literární mini konference o autorovi Hermannu Brochovi a jeho vlivu na českou literaturu.

Dvoudenní program k inscenaci Náměsíčníci (imitace a tušení) nedlouho před její derniérou.

Přihlášení k účasti zde. Počet je limitovaný na prvních 10 zájemců.

Diskuze A2: Pracovní doba
web
HaDivadlo / 22. 3. 2022

Debata o kontextech a rozměrech sezonního tématu Nerůst.

Více info brzy.

Tvůrčí intervence: HaDivadlo v Alfa pasáži
web
HaDivadlo / 18.–23. 1. 2022

Scénografická instalace z fragmentů inscenací vynesená z podzemí HaDivadla na teraco Alfa pasáže. Sousedský pozdrav a úvodní vtažení do série tvůrčích intervencí. Znovu objevování možností a funkcí toho, co nás obklopuje, v podání našich dlouholetých scénografických spolupracovníků Lenky Jabůrkové a Matěje Sýkory a jejich dcery Evelíny.

Od 18. do 23. ledna 2022 instalace volně přístupná před HaDivadlem v Alfa pasáži.

Tvůrčí intervence: Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi
web
HaDivadlo / 10.–12. 1. 2022

Třídenní světelná instalace terapeutické lampy intermediálního umělce Michala Mitra ve scénografii k inscenaci Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi. Koncept je iniciovaný herečkou HaDivadla Táňou Malíkovou.

HAVEL ŽIJE: Setkání a vzpomínka na něj
web | facebook
Divadlo Husa na provázku / 18. 12. 2021

V sobotu 18. prosince uběhne 10 let od úmrtí Václava Havla. V Divadle Husa na provázku a v Uličce Václava Havla se uskuteční výstava fotografií a promítání unikátních záznamů Václava Havla. Po koncertu Kapely Paměti národa vyvrcholí večer jedinečným setkáním s českými, slovenskými a polskými osobnostmi, které Václava Havla skutečně znaly.

Konference JAMU: The Ever-expanding Horizons of Theatre
web | facebook
DIFA JAMU / 25.–27. 11. 2021

Mezinárodní divadelní konference, každoročně pořádaná Divadelní fakultou JAMU, se těší na svůj další ročník! Téma letošního ročníku bylo původně plánováno na listopad 2020 a letos se konečně dočkáme!
Konference se uskuteční v Brně, jsme ale připraveni i na hybridní formu a online přenosy!

HaDi sekáč
facebook
Brno / 28. 11. 2021

První HaDi sekáč! Máte doma oblečení, které už nevyužíváte? Nebo naopak máte prázdnou skříň a rádi byste ji zaplnili novými kousky? Vyrábíte vlastní oděvy, šperky nebo jiné doplňky? Máte třeba i nějaké jiné pěkné věci, které si myslíte, že by lépe posloužily a udělaly radost novému majiteli? Přesně pro vás je tu HaDi sekáč! Akce se uskuteční v prostorách HaDivadla v neděli 28. listopadu od 13.00 do 18.00. Po celou dobu bude otevřen HaDi bar a HaDi pokladna, kde můžete pořídit vánoční divadelní dárečky.

 Přihlašovací formulář na sekáč s bližšími informacemi pro zájemce o prodej zde: bit.ly/hadi-sekac Prodejní místo nabízíme zdarma, prosíme však pouze o závazné přihlašování. Přihlášky přijímáme do 19. listopadu 2021 nebo do vyčerpání volného místa.