Zpět na Burzu

Besedy a přednášky

#buďjamák
web
Divadelní fakulta JAMU / celoročně

Program Divadelní fakulty JAMU ve spolupráci s Katedrou divadelních studií FF MU je určený středoškolákům, mladým lidem ve věku 15 – 20 let, se zájmem o divadlo a obsahuje 6 setkání v průběhu jednoho školního roku nebo 5 intenzivních dní v červenci. Jedná se o workshopy, semináře a návštěvy divadelních představení. V roce 2022 se program uskuteční  v týdnu od 11. 7. 2022. Setkání probíhají na půdě DF JAMU nebo na jiných výjimečných místech (divadelní zkušebny a podobně).

Více informací a přihlášku najdete na webu.

HaDivadlo: dramaturgické úvody a besedy po představení
web
HaDivadlo / celoročně

Přehled dramaturgických úvodů a besed po představení najdete v aktuálním programu divadla.

Dramaturgické úvody probíhají před představením a jejich cílem je přiblížit divákům tvůrce a dílo, a také inscenační uchopení.

Moderované besedy s tvůrci a herci probíhají po představení.


Divadlo Husa na provázku: lektorské úvody
web
Divadlo Husa na provázku / celoročně

Přehled lektorských úvodů najdete v aktuálním programu divadla.

Lektorské úvody probíhají před představením a jejich cílem je přiblížit divákům tvůrce a dílo, a také inscenační uchopení.

Národní divadlo Brno: lektorské úvody
web
Národní divadlo Brno / celoročně

Přehled lektorských úvodů najdete v aktuálním programu divadla.

Lektorské úvody probíhají před představením a jejich cílem je přiblížit divákům tvůrce a dílo, a také inscenační uchopení.

Zpět na Burzu
Archiv burzy
Den vzniku Republiky v Polárce
web
Polárka / 28. 10. 2022

Procházka s historickým výkladem po stopách vzniku ČSR s průvodcem Martinem Koplíkem. Na procházku navazuje představení Ve jménu republiky v Divadle Polárka.

17.00–18.00 / procházka s průvodcem Martinem Koplíkem – začátek před Hudební fakultou JAMU (Komenského nám. 6, Brno) a konec v centru Brna 

Světem divadla: Zrod velkého evropského divadla
facebook
HaDivadlo / 24. 11. 2022

Edice populárně naučných přednášek napříč historií divadla – a tedy i lidstva. Od mladých divadelníků pro mladé diváky. Přednáška se uskuteční na Studiu HaDivadla a povede ji teatrolog a student režie Jan Doležel.

DSB: Beseda s Rami Be’erem, choreografem a uměleckým vedoucím Kibbutz Contemporary Dance Company (Izrael)
web
Mahenovo divadlo / 24. a 25. 5. 2022

V 21:30, bezprostředně po představení inscenace Asylum, srdečně zveme diváky na besedu s mimořádnou osobností izraelského současného tance, choreografem a uměleckým vedoucím Kibbutz Contemporary Dance Company, Rami Be’erem. Besedu povede v hledišti Mahenova divadla v anglickém jazyce Thoriso Magongwa, sólista Baletu NdB.

Kulatý stůl 04, CED_observer 04: Digital Theatre, Digital Audience?
web
CED, Sklepní scéna / 6. 5. 2022 od 15:00

Výzkumná laboratoř CED_observer ve spolupráci s Knihovnou a archivem Centra experimentálního divadla si vás dovolují pozvat na čtvrté z řady nepravidelných diskusních setkání – kulatý stůl na téma Digitální divadlo, digitální publikum?

Diskuse proběhne v anglickém jazyce.

Beseda s Alešem Palánem
web
Divadlo Husa na provázku / 8. 5. 2022

Jeho oceňované knihy rozhovorů Raději zešílet v divočině a Jako v nebi, jenže jinak prý některým lidem změnily život. V čem změnilo setkání se samotáři život spisovateli a novináři Aleši Palánovi? A jak se jeho respondenti vlastně staví k představě zdivadelnění svých svérázných příběhů a postojů? Beseda s autorem jako společné naladění se na dlouho očekávanou pražskou premiéru inscenace Divadla Husa na provázku. Vstup pro diváky následujícího představení zdarma.

Kulatý stůl 03, CED_observer 03: Od aktivismu k umění a zpět
web | facebook
21. 1. 2022 / CED, Zelný trh 9

CED_Observer ve spolupráci s Knihovnou a archivem Centra experimentálního divadla si vás dovolují pozvat na třetí z řady nepravidelných diskusních setkání – kulatý stůl na téma Od aktivismu k umění a zpět.

Setkání se uskuteční u příležitosti právě probíhající výzkumné stáže CED_Observer, která nyní probíhá v CED již potřetí. Jejím tématem je vztah lidského těla a prostoru, jež prozkoumává prostřednictvím několika-blokového programu. Téma tzv. artivismu je jedním z nich. O tom, jak lze uvažovat o umělecké tvorbě ve vztahu k jejím společenským a politickým významům, budeme hovořit v pátek 21. ledna 2022 od 16:00 ve Studiu CED (první patro budovy). 

Přechodníky Wolfganga Spitzbardta
web
Divadlo Husa na provázku / 27. 1. 2022

Za jakých okolností je slovo tvůrčí? Proč mají přechodníky právo na přežití v českém jazyce a kapitalismus musí být překonán? Druhá z pravidelných besed německého slavisty a literárního překladatele, zakladatele brněnského klezmer souboru HaChucpa a dlouholetého pedagoga JAMU Wolfganga Spitzbardta se dotkne témat konzumu a kapitalismu. Představeny budou v této souvislosti i české překlady textů německy píšícího filozofa korejského původu Byung-Chul Hana, který přináší pronikavou diagnózu kapitalistického přístupu ke světu. 

Konference JAMU: The Ever-expanding Horizons of Theatre
web | facebook
DIFA JAMU / 25.–27. 11. 2021

Mezinárodní divadelní konference, každoročně pořádaná Divadelní fakultou JAMU, se těší na svůj další ročník! Téma letošního ročníku bylo původně plánováno na listopad 2020 a letos se konečně dočkáme!
Konference se uskuteční v Brně, jsme ale připraveni i na hybridní formu a online přenosy!

Filip Jekkel: Stanislavského vplyvy na vývoj súčasných hereckých techník v USA
facebook
Online / 1. 12. 2021 v 16:00

V rámci Horizontů teatrologie tentokrát představíme přednášku Filipa Jekkela na téma Stanislavského vplyvy na vývoj súčasných hereckých techník v USA na príkladoch Meisnerovej hereckej techniky a hereckej techniky Practical aesthetics.

Událost proběhne pouze v online režimu přes ZOOM: https://cesnet.zoom.us/j/93888917178

Theater heute und morgen III
web | facebook
HaDivadlo / 6. 12. 2021 – 16:30

Třetí a poslední díl série prezentací o současném dění nejen evropské divadelní scény, vedených teatrologem a režisérem Janem Doleželem.
Podrobnější info brzy!

Theater heute und morgen II
web | facebook
HaDivadlo / 10. 11. 2021 – 16:30

Druhý díl série prezentací o současném dění nejen evropské divadelní scény, vedených teatrologem a režisérem Janem Doleželem.
Podrobnější info brzy!

Kulatý stůl 02: Kontexty a východiska tvorby Petera Scherhaufera + projekce filmu Múdry blázon – Peter Scherhaufer
web | facebook
Divadlo Husa na provázku / 5. 11. 2021 – 16:00 přednášky – 19:00 film

Knihovna a archiv Centra experimentálního divadla si vás dovolují pozvat na druhé z řady nepravidelných diskusních setkání – kulatý stůl na téma kontexty a východiska tvorby Petera Scherhaufera. Uskuteční se u příležitosti projekce nového dokumentu 𝑀𝑢́𝑑𝑟𝑦 𝑏𝑙𝑎́𝑧𝑜𝑛 – 𝑃𝑒𝑡𝑒𝑟 𝑆𝑐ℎ𝑒𝑟ℎ𝑎𝑢𝑓𝑒𝑟 v Divadle Husa na provázku v pátek 5. listopadu 2021. Za účelem reflexe díla Petera Scherhaufera jsme oslovili šest hostů z řad divadelních praktiků i teoretiků, aby neformálně pohovořili o svých výzkumech a přímých zkušenostech spojených se Scherhauferovou uměleckou tvorbou.

Životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila
web
Divadlo Husa na provázku, studio – 21. 9. 2021 od 17 hod
pořádá CED ve spolupráci s JAMU

Křest knihy Kláry Hanákové věnující se jednomu ze zakladatelů DHNP

Zdeněk Pospíšil – režisér s velmi pohnutými i dobrodružnými životními osudy je širší veřejnosti znám jako tzv. pokrývač her tehdy zakázaného spisovatele Milana Uhdeho a tvůrce legendární Balady pro banditu, vytvořil však množství dalších pozoruhodných inscenací např. v Dětském studiu DNP, které založil, či ve spolupráci s nejrůznějšími amatérskými soubory. Donucen dobovými okolnostmi rozhodl se v roce 1980 emigrovat do Švýcarska, kde se snažil ve své divadelní kariéře pokračovat založením Divadla Na konci provázku i jiných společností. Po listopadové sametové revoluci se do Československa vrátil a stal se ředitelem Hudebního divadla v Karlíně. Boj o jeho přeměnu v muzikálovou scénu evropského významu nakonec vyústil v osobní tragédii.