Burza příležitostí
Jednoho dne sis uvědomil/a, že tvoje závislost na divadlu už je neléčitelná. Na dotazy odpovídáš v replikách z oblíbených inscenací a když zavřeš oči, vidíš čarovnou záři reflektorů. A potají sníš, že se se v ní jednou sám/a ocitneš. Najednou chceš být víc než jen divák – chceš stvořit něco vlastního!
Pak právě pro tebe přinášíme přehled nejrůznějších dramaťáků, kurzů a workshopů, kde můžeš rozvíjet své divadelní umění.
P. S.: Máš vlastní tipy na dramaťáky, které ti tady chybí? Tak piš na chvatalova@kmdb.cz a pomoz nám je sdílet s ostatními!
Je ti pod 20 a potkáváš se s duševní nepohodou? Natoč krátký film reflektující, co se děje v tvým okolí nebo co prožíváš, přihlas ho a Sdílej psycho v .hlavě! Sekce Ji.hlava Vibes Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava vyhlašuje výzvu pro audiovizuální díla na téma Je OK nebejt OK.
Centrum experimentálního divadla v sezoně 2022/23 otevírá své brány mladým zájemcům (14–18 let) o divadlo – o jeho rozmanité formy, složky a přesahy. Pravidelné hodiny každou středu na Studiu CED povede lektorka Tereza Chvátalová.
Laboartorium je divadelně tvůrčí laboratoř pro nedivadelníky ve věku 20+ v prostorách zóny nezávislého umění a kulturního centra Co.Labs. V průběhu setkávání se její členové budou věnovat divadelní průpravě, analýze děl a představení a tvorbě krátkých autorských výstupů, jejichž premiéra proběhne na konci druhého semestru.
Divadlo Polárka hledá všechny zájemce ve věku mezi 12–14 lety, které baví divadlo, chtějí se v něm realizovat a chtějí být součástí něčeho nového. Jak název vypovídá: I TY můžeš být součástí vzniku nové inscenace, primárně půjde totiž o autorské divadlo. Ať už tě baví hrát, svítit, zvučit, či režírovat nebo s divadlem nemáš vůbec žádné zkušenosti, přijď na otevřenou hodinu a rozhodni se, zda máš zájem.
Program Divadelní fakulty JAMU ve spolupráci s Katedrou divadelních studií FF MU je určený středoškolákům, mladým lidem ve věku 15 – 20 let, se zájmem o divadlo a obsahuje 6 setkání v průběhu jednoho školního roku nebo 5 intenzivních dní v červenci. Jedná se o workshopy, semináře a návštěvy divadelních představení. V roce 2022 se program uskuteční v týdnu od 11. 7. 2022. Setkání probíhají na půdě DF JAMU nebo na jiných výjimečných místech (divadelní zkušebny a podobně).
Více informací a přihlášku najdete na webu.
Divadlo pořádá workshopy (tvůrčí workshop, zážitková divadelní exkurze) a nabízí také rozborové semináře v divadle nebo přímo ve škole pro žáky ZŠ a SŠ.
Série na sebe navazujících nedělních divadelních workshopů
pro veřejnost.
Můžete přijít na jeden nebo na všechny a vyzkoušet si divadlo z různých úhlů!
Workshopy pro děti od 7 do 12 let.
Přijďte si v rámci nedělních workshopů vyzkoušet jednotlivé divadelní profese a poznat celý proces tvorby představení. Dohromady půjde o sedm nedělních dopolední v průběhu celé sezóny, a to vždycky od 9 do 12 hodin.
Divadlo Radost vám ukáže tajemství divadelního zákulisí, prozradí více o jednotlivých divadelních profesích – budete si moci vyzkoušet, jaké je to být hercem, a s lektorkami si vyrobíte různé druhy loutek.
Radost pořádá divadelní dílny k inscenacím (určeno školám) a výtvarné a divadelní workshopy.
Divadlo nabízí taneční, dramatické a seberozvojové kurzy pro všechny od 3 let. Tady je přehled několika z nich, více info najdeš na webu.
Dramaťák 7+: Herecká průprava pro děti ve věku 7–12 let.
Máš nápad?: Jestli je ti 11–20 let, přijď si ho k nám ZDARMA zrealizovat.
Dramaťák 13+: Výtvarně–dramatický kurz pro zájemce ve věku 13–17 let.
Seber se(be): Páteční seberozvojová dílna pro zájemce do 30 let.
Rádi byste si vyzkoušeli být umělcem nebo cítíte, že jím jste, ale okolí Vás v tom doteď nepodpořilo?
Jan Lepšík ve spolupráci s brněnským HaDivadlem připravil interaktivní kreativní workshop pro všechny, kdo mají 14–25 let.
Být na chvíli kýmkoliv – hrát divadlo, tančit, malovat, hrát na nástroj, zpívat, fotit nebo točit videa, režírovat? Bude to jízda!
PŘIJĎTE! Těšíme se na Vás!
CED_OBSERVER je výzkumná stáž / laboratoř pro vysokoškolské i středoškolské studenty a studentky. Během jara 2023 se stáž uskuteční již pošesté, tentokrát na téma vibrating ruins. Stáží provede performerka Katarína Marková a divadelní výzkumník, teoretik průsečíků ekologie a divadla, Milo Juráni. Přihlášky na stáž je možné zaslat do 26. 3. 2023.
Regionální kolo postupové přehlídky amatérského loutkářství s možností nominace na celostátní 72. LOUTKÁŘSKOU CHRUDIM 2023. Kromě představení bude pro účinkující i další návštěvníky akce připraven inspirativní loutkový workshop.
Setkání a diskuze s režisérem a audiovizuálním tvůrcem Petrem Gondou, který v HaDivadle aktuálně pracuje na režii inscenace Moravský kras.
Kdo je zodpovědný za celé divadelní dílo? Kdo skládá mozaiku z jednotlivých divadelních složek a ví o představení nejvíc? No přece Pan režisér! Přijď si vyzkoušet, jak své představy dostat na jeviště.
Pojďte si vyzkoušet, jak to asi tenkrát bylo, staňte se výzkumníky Thomase Alvy Edisona a projděte si Mahenovo divadlo tak, jak jej neznáte. Účastníci si během interaktivní herní prohlídky ověří znalosti o historii Mahenova divadla a prakticky se seznámí s některými Edisonovými vynálezy, bez kterých se dnes neobejde divadlo, ale ani divák ve svém každodenním životě.
Prohlídka je určena primárně hráčům od 10 do 13 let.
Před představením 7. 1. 2023 si mohou děti společně s Ferdou užít výtvarnou dílničku a naladit se tak na téma této veselé opery pro celou rodinu. Tvoření začne 45 minut před představením a výrobky si děti mohou vzít domů.
Řada zajímavých přednášek a workshopů zaměřených na uměnovědnou problematiku je určená zejména pro studenty třetích a čtvrtých ročníků středních škol, kteří zvažují studium některého uměnovědného oboru na Filozofické fakultě MUNI. Účastníci akce si mohou vybrat z pestré palety kurzů, jejichž témata jim přiblíží různé druhy umění a obory s nimi spojené. Setkat se tak mohou s architekturou, divadlem, hudbou, estetikou, komiksem, výtvarným uměním, ale i zážitkovou pedagogikou.
NA DÍLNU JE VSTUP VOLNÝ K ZAKOUPENÉ VSTUPENCE NA PŘEDSTAVENÍ SELF.
Z kapacitních důvodů prosíme o registraci na dílnu předem na adrese klaudia.klembarova@colabs.cz.
Základem Drama campu jsou jednotlivé programy. Většinu tvůrčí práce absolvují účastníci ve svých programových skupinách. V průběhu deseti dnů nabídnou lektoři a vedoucí také workshopy napříč všemi programy, které si účastníci sami vyberou, a večerní programy. Některé z nich zaměřené na uměleckou práci, jiné na podporu skupinové spolupráce, osobnostního rozvoje a další pak prostě pro zábavu, protože je léto a jsou prázdniny.
Týdenní pobytový umělecký kurz pro mladé lidi od 8 do 18 let. Účastníci si mohou vybrat, kterému z pěti oborů se chtějí věnovat: divadlo, film, muzikál, tanec nebo média. Za týden se v praxi dozví vše o fungování těchto oborů, na závěr týdne předvedou rodičům výsledek své práce a odnesou si kupu zážitků. Na výběr jsou turnusy ve městech po celé ČR a v Bratislavě.
Desetidenní pobytový umělecký kurz pro mladé lidi od 8 do 18 let. Účastníci si mohou vybrat, kterému z pěti oborů se chtějí věnovat: divadlo, film, muzikál, tanec nebo média. Za týden se v praxi dozví vše o fungování těchto oborů a užijí si spoustu letní zábavy. Na výběr je sedm turnusů na chorvatské Istrii v městečku Ližnjan v soukromé vile s bazénem. 20 minut pěšky od moře. Doprava je zajištěna ze čtyř měst: Hradec Králové, Praha, Brno, Bratislava.
Larpová hra, při které objevíte brněnská divadla jinak. Na začátku se všichni setkáme na Divadelní Fakultě JAMU (Mozartova 1). Zde se proměníte v ročník čerstvých absolventů herectví na JAMU a vaším cílem bude získat angažmá v některém z brněnských divadel.
Workshop divadla kjógen je určen všem, kteří si chtějí vyzkoušet základní herecké techniky starobylé japonské komedie, nebo dokonce touží vystupovat v budoucnu společně s herci Divadla kjógen.
Budeš mít i možnost se setkat s herci, zeptat se na tvé otázky k představení a více porozumět žánru shakespearovské komedie. Dílna proběhne v pondělí 14. 3. 16:30 – 18:00 v Divadle na Orlí, následuje představení v 19:00 ve Studiu Marta a debata s herci po představení.
Výtvarný workshop pro členy Klubu mladých diváků Brno k inscenaci Po celou dobu představení probíhá představení. Naše Světla, hlavní pokladní HaDivadla a taky autorka originální keramiky – hrníčky s citacemi z inscenací jsou vyhledávaným merchem HaDivadla (hadivadlo.cz/merch), vás provede výrobou vlastního hrnečku. Workshop proběhne dvě hodiny před začátkem představení na Studiu HaDivadla. S sebou si nemusíte nosit nic speciálního.
Staňte se na chvíli autorem HaDi hrníčků s citacemi z inscenací. Registruje se, prosím, tady: bit.ly/351WmRr
Pravidelné hodiny tance jsou věnované tréninku fyzické přítomnosti. Technika taneční improvizace znamená umět zapojit tělo do akce okamžitě, vyjádřit se vědomě a připraveně v čase a prostoru divadla.
Kurz vede Roberta Legros Štěpánková, choreografka a psychoterapeutka.
Cílem workshop je naučit se reagovat na nečekané situace v klidu, nadhledu, bez stresu. Umět tvořit společně s ostatními, navazovat na jejich myšlenky a rozvíjet je. Být spontánní. Dát svému vnitřnímu kritikovi zaslouženou dovolenou a dovolit si být sám sebou. Bez tlaku na dokonalost, na výkon. Na workshopu zažijete, že nic není dobře nebo špatně. Je to jen tak, jak to je.
Během jara 2022 se uskuteční již čtvrtá výzkumná stáž CEDu, tentokrát na téma Vrstvení těla: tělesnost v digitální kultuře. Stáží provede Andrijana Trpković.
Laboratoře se mohou zúčastnit studující jakéhokoliv vysokoškolského oboru či střední školy. Účast není finančně honorovaná, ale lze si ji vykázat v rámci příslušného předmětu či praktické stáže v kurikulu vašeho studia.
Podmínky přihlášení: Pokud byste se rádi přihlásili, zašlete nám prosím stručný motivační dopis (o rozsahu cca 1 normostrana) obsahující krátké představení sebe a toho, čím se zabýváte, a shrnutí, proč a z jakých perspektiv vás téma tělesnosti a digitálních technologií zajímá.
Motivační dopis posílejte na e-mailovou adresu cedit@ced-brno.cz do 28. 2. 2022.
Workshop vedený Sodjou Zupanc-Lotker se zaměřuje na vytváření prostředí pro tvůrčí dialog a pro nastavení kreativního procesu, který vede ke vzniku nové inscenace. Účastníci by se skrze praktická cvičení měli vyzkoušet nastavovat umělecký dialog jak mezi lidmi, tak i mezi materiálem ‘, který k umělecké tvorbě používají. Účastníci se seznámí se základními strategiemi sdílené dramaturgie: naslouchání materiálům, potenciál materiálu, kolektivní myšlení, myšlení skrze dělání, a budou pracovat s nejrůznějšími zdroji inspirace jakými jsou například fotky, příběhy, materiály, filmy, reference, kvóty, pohyby, prostor, idey, sny, či myšlenky.
Jaké jsou mé silné stránky a kam je chci rozvinout? Kam chci růst? Co si přeji pro sebe a co chci sdílet? Co se může stát, když spojíme své jedinečné dary a začneme tvořit? Seberozvojová dílna se zaměřuje na společné “tady a teď”, ve kterém lze kreativně zkoumat témata, která jsou pro nás důležitá. Prostřednictvím volné hry a pohybu, divadelní improvizace a výtvarné tvorby posílíme svobodný projev a prohloubíme sebepoznání. Odhalíme blíže své potřeby, hodnoty a talenty. Najdeme nové a tvořivé způsoby, jak si užít a sdílet svou jedinečnost i vzájemnost.
Přihlaste se do podzimního semestru Divadelního kroužku Paměti národa Jižní Morava a přijďte objevovat známé i téměř zapomenuté příběhy sportovních osobností napříč historií 20. století. Pomocí divadelních technik budete společně hledat autorské zpracování inscenace v propojení s vlastními aktuálními tématy společnosti.
A jak zahrát sportovce nebo znázornit sportovní prostředí na divadle? Kolik to bude stát spálených kalorií? To se dozvíte v podzimním semestru divadelního kroužku na téma sport a politika.
Každé úterý se na vás bude těšit lektorka Terka Chvátalová.
Jak to v divadle vypadá? Kdo všechno se podílí na vzniku inscenace a dohlíží, aby chod divadla fungoval, jak má? Co znamená “čert tě vem”? Co je to zlomvazka? A že narážka není nehoda? Na prvním setkání to vezmeme od základu. Pro diváky od 7 do 12 let.
Praktické informace: na workshop doporučujeme pohodlné (ideálně černé) oblečení, cvičky a svačinu. Během workshopu bude pauza na jídlo.
Voice-band, někdy i voiceband je odborný divadelní pojem, jenž vyjadřuje sborovou recitaci (tedy recitaci většího počtu osob najednou – jeho obdobou je pravděpodobně sborový zpěv) nějakého literárního (a to nejen poetického) textu tzv. synkopickou technikou, která v rytmu a intonaci jevištní řeči napodobuje běžné hudební vyjadřování.
Chceme právě tebe! Dojdi na naši zkoušku a uvidíš, že chceš i ty nás!
Zajímá tě vztah lidského těla a prostoru? Pak je pro tebe stáž časopisu CEDIT jako dělaná! Zúčastnit se může studující jakéhokoliv vysokoškolského oboru. V rámci jednotlivých setkání budeme mj. promýšlet a experimentovat s možnostmi překonání dualismu těla a mysli. Motivační dopis zasílejte na cedit@ced-brno.cz do 10. 10. 2021.
Improvizační kurz pro improvizací doposun nepolíbené. Budeme zkoumat základní principy, na kterých improvizace v životě stojí. A přenášet je ze cvičení na tréninku do reálného života.…