Burza příležitostí

Jednoho dne sis uvědomil/a, že tvoje závislost na divadlu už je neléčitelná. Na dotazy odpovídáš v replikách z oblíbených inscenací a když zavřeš oči, vidíš čarovnou záři reflektorů. A potají sníš, že se se v ní jednou sám/a ocitneš. Najednou chceš být víc než jen divák – chceš stvořit něco vlastního!

Pak právě pro tebe přinášíme přehled nejrůznějších dramaťáků, kurzů a workshopů, kde můžeš rozvíjet své divadelní umění.

P. S.: Máš vlastní tipy na dramaťáky, které ti tady chybí? Tak piš na chvatalova@kmdb.cz a pomoz nám je sdílet s ostatními!

Kreativní workshop: Zrození UMĚLCE
web
HaDivadlo / 22.6.–23.6.2024

Rádi byste si vyzkoušeli být umělcem nebo cítíte, že jím jste, ale okolí Vás v tom doteď nepodpořilo?

Jan Lepšík ve spolupráci s brněnským HaDivadlem připravil interaktivní kreativní workshop pro všechny, kdo mají 14–25 let. 

Být na chvíli kýmkoliv – hrát divadlo, tančit, malovat, hrát na nástroj, zpívat, fotit nebo točit videa, režírovat? Bude to jízda! 

PŘIJĎTE! Těšíme se na Vás!

Divadelní třída CED
web
Centrum experimentálního divadla / celoročně

Centrum experimentálního divadla v sezoně 2022/23 otevírá své brány mladým zájemcům (14–18 let) o divadlo – o jeho rozmanité formy, složky a přesahy. Pravidelné hodiny každou středu na Studiu CED povede lektorka Tereza Chvátalová.

1. laboratorium
facebook
CO.LABS / celoročně

Laboartorium je divadelně tvůrčí laboratoř pro nedivadelníky ve věku 20+ v prostorách zóny nezávislého umění a kulturního centra Co.Labs. V průběhu setkávání se její členové budou věnovat divadelní průpravě, analýze děl a představení a tvorbě krátkých autorských výstupů, jejichž premiéra proběhne na konci druhého semestru.

Divadelní studio PolarITY
web
Divadlo Polárka / celoročně

Divadlo Polárka hledá všechny zájemce ve věku mezi 12–14 lety, které baví divadlo, chtějí se v něm realizovat a chtějí být součástí něčeho nového. Jak název vypovídá: I TY můžeš být součástí vzniku nové inscenace, primárně půjde totiž o autorské divadlo. Ať už tě baví hrát, svítit, zvučit, či režírovat nebo s divadlem nemáš vůbec žádné zkušenosti, přijď na otevřenou hodinu a rozhodni se, zda máš zájem.

#buďjamák
web
Divadelní fakulta JAMU / celoročně

Program Divadelní fakulty JAMU ve spolupráci s Katedrou divadelních studií FF MU je určený středoškolákům, mladým lidem ve věku 15 – 20 let, se zájmem o divadlo a obsahuje 6 setkání v průběhu jednoho školního roku nebo 5 intenzivních dní v červenci. Jedná se o workshopy, semináře a návštěvy divadelních představení. V roce 2022 se program uskuteční  v týdnu od 11. 7. 2022. Setkání probíhají na půdě DF JAMU nebo na jiných výjimečných místech (divadelní zkušebny a podobně).

Více informací a přihlášku najdete na webu.

HaDivadlo: workshopy a rozborové semináře
web
HaDivadlo / celoročně

Divadlo pořádá workshopy (tvůrčí workshop, zážitková divadelní exkurze) a nabízí také rozborové semináře v divadle nebo přímo ve škole pro žáky ZŠ a SŠ.

Divadelní kroužky Paměti národa Jižní Morava
web | facebook
Brno / celoročně od 20. 9.

Přihlaste se do podzimního semestru Divadelního kroužku Paměti národa Jižní Morava a přijďte objevovat známé i téměř zapomenuté příběhy sportovních osobností napříč historií 20. století. Pomocí divadelních technik budete společně hledat autorské zpracování inscenace v propojení s vlastními aktuálními tématy společnosti. 

A jak zahrát sportovce nebo znázornit sportovní prostředí na divadle? Kolik to bude stát spálených kalorií? To se dozvíte v podzimním semestru divadelního kroužku na téma sport a politika.

Každé úterý se na vás bude těšit lektorka Terka Chvátalová.

Nedělní workshopy Divadla Polárka
web | facebook
Divadlo Polárka / celoročně

Série na sebe navazujících nedělních divadelních workshopů pro veřejnost.
Můžete přijít na jeden nebo na všechny a vyzkoušet si divadlo z různých úhlů!

Workshopy pro děti od 7 do 12 let.

Přijďte si v rámci nedělních workshopů vyzkoušet jednotlivé divadelní profese a poznat celý proces tvorby představení. Dohromady půjde o sedm nedělních dopolední v průběhu celé sezóny, a to vždycky od 9 do 12 hodin.

Divadelní workshopy v Radosti
web
Divadlo Radost / celoročně

Divadlo Radost vám ukáže tajemství divadelního zákulisí, prozradí více o jednotlivých divadelních profesích – budete si moci vyzkoušet, jaké je to být hercem, a s lektorkami si vyrobíte různé druhy loutek.

Radost pořádá divadelní dílny k inscenacím (určeno školám) a výtvarné a divadelní workshopy.

Ateliér Divadla na cucky
web
Divadlo na cucky, Olomouc / celoročně

Divadlo nabízí taneční, dramatické a seberozvojové kurzy pro všechny od 3 let. Tady je přehled několika z nich, více info najdeš na webu.

Dramaťák 7+: Herecká průprava pro děti ve věku 7–12 let.

Máš nápad?: Jestli je ti 11–20 let, přijď si ho k nám ZDARMA zrealizovat.

Dramaťák 13+: Výtvarně–dramatický kurz pro zájemce ve věku 13–17 let.

Seber se(be): Páteční seberozvojová dílna pro zájemce do 30 let.

Archiv
CED_OBSERVER 06
web
CED / duben 2023

CED_OBSERVER je výzkumná stáž / laboratoř pro vysokoškolské i středoškolské studenty a studentky. Během jara 2023 se stáž uskuteční již pošesté, tentokrát na téma vibrating ruins. Stáží provede performerka Katarína Marková a divadelní výzkumník, teoretik průsečíků ekologie a divadla, Milo Juráni. Přihlášky na stáž je možné zaslat do 26. 3. 2023.

Loutka v Brně 2023
web
Legato / 1. 4. 2023

Regionální kolo postupové přehlídky amatérského loutkářství s možností nominace na celostátní 72. LOUTKÁŘSKOU CHRUDIM 2023. Kromě představení bude pro účinkující i další návštěvníky akce připraven inspirativní loutkový workshop.

Masterclass: Peter Gonda
web
HaDivadlo / 17. 4. 2023

Setkání a diskuze s režisérem a audiovizuálním tvůrcem Petrem Gondou, který v HaDivadle aktuálně pracuje na režii inscenace Moravský kras.

Herecko-režijní workshop: aneb všichni na značky!
web
Divadlo Polárka / 14. 5. 2023

Kdo je zodpovědný za celé divadelní dílo? Kdo skládá mozaiku z jednotlivých divadelních složek a ví o představení nejvíc? No přece Pan režisér! Přijď si vyzkoušet, jak své představy dostat na jeviště.

Rozsviť to s Edisonem
web
Národní divadlo / 3. 6. 2023

Pojďte si vyzkoušet, jak to asi tenkrát bylo, staňte se výzkumníky Thomase Alvy Edisona a projděte si Mahenovo divadlo tak, jak jej neznáte. Účastníci si během interaktivní herní prohlídky ověří znalosti o historii Mahenova divadla a prakticky se seznámí s některými Edisonovými vynálezy, bez kterých se dnes neobejde divadlo, ale ani divák ve svém každodenním životě.

Prohlídka je určena primárně hráčům od 10 do 13 let. 

Ferda Mravenec: výtvarná dílna NdB
web
Janáčkovo divadlo / 7. 1. 2023

Před představením 7. 1. 2023 si mohou děti společně s Ferdou užít výtvarnou dílničku a naladit se tak na téma této veselé opery pro celou rodinu. Tvoření začne 45 minut před představením a výrobky si děti mohou vzít domů.

Zažij uměnovědy: cyklus přednášek a workshopů
web | facebook
FF MU – Ústav hudební vědy / 20.–21. 1. 2023

Řada zajímavých přednášek a workshopů zaměřených na uměnovědnou problematiku je určená zejména pro studenty třetích a čtvrtých ročníků středních škol, kteří zvažují studium některého uměnovědného oboru na Filozofické fakultě MUNI. Účastníci akce si mohou vybrat z pestré palety kurzů, jejichž témata jim přiblíží různé druhy umění a obory s nimi spojené. Setkat se tak mohou s architekturou, divadlem, hudbou, estetikou, komiksem, výtvarným uměním, ale i zážitkovou pedagogikou.

Technologický workshop ateliéru JEVTECH DF JAMU
web | facebook
Studio Marta / 23. 1. 2023

Koncert brněnských kapel a technologický workshop studentů ateliéru Jevištní technologie DF JAMU.

Zážitková dílna k inscenaci SELF
web
CO.LABS / 1. 12. 2022

NA DÍLNU JE VSTUP VOLNÝ K ZAKOUPENÉ VSTUPENCE NA PŘEDSTAVENÍ SELF.

Z kapacitních důvodů prosíme o registraci na dílnu předem na adrese klaudia.klembarova@colabs.cz.

Drama camp
web
Velké Pavlovice / 30. 6.–10. 7. 2022

Základem Drama campu jsou jednotlivé programy. Většinu tvůrčí práce absolvují účastníci ve svých programových skupinách. V průběhu deseti dnů nabídnou lektoři a vedoucí také workshopy napříč všemi programy, které si účastníci sami vyberou, a večerní programy. Některé z nich zaměřené na uměleckou práci, jiné na podporu skupinové spolupráce, osobnostního rozvoje a další pak prostě pro zábavu, protože je léto a jsou prázdniny.

Letní ambroziáda v ČR
web
ČR / červenec a srpen 2022

Týdenní pobytový umělecký kurz pro mladé lidi od 8 do 18 let. Účastníci si mohou vybrat, kterému z pěti oborů se chtějí věnovat: divadlo, film, muzikál, tanec nebo média. Za týden se v praxi dozví vše o fungování těchto oborů, na závěr týdne předvedou rodičům výsledek své práce a odnesou si kupu zážitků. Na výběr jsou turnusy ve městech po celé ČR a v Bratislavě.

Letní ambroziáda u moře
web
Chorvatsko / červenec a srpen 2022

Desetidenní pobytový umělecký kurz pro mladé lidi od 8 do 18 let. Účastníci si mohou vybrat, kterému z pěti oborů se chtějí věnovat: divadlo, film, muzikál, tanec nebo média. Za týden se v praxi dozví vše o fungování těchto oborů a užijí si spoustu letní zábavy. Na výběr je sedm turnusů na chorvatské Istrii v městečku Ližnjan v soukromé vile s bazénem. 20 minut pěšky od moře. Doprava je zajištěna ze čtyř měst: Hradec Králové, Praha, Brno, Bratislava.

DSB: Divadlo jsi Ty! Skupinová hra s prvky roleplayingu v centru Brna
web
DF JAMU / 26.–28. 5. 2022

Larpová hra, při které objevíte brněnská divadla jinak. Na začátku se všichni setkáme na Divadelní Fakultě JAMU (Mozartova 1). Zde se proměníte v ročník čerstvých absolventů herectví na JAMU a vaším cílem bude získat angažmá v některém z brněnských divadel.

Divadelní workshop komedie kjógen
web
Volnočasové centrum Vojtova, Vojtova 7, Brno / 9. a 10. 4. 2022

Workshop divadla kjógen je určen všem, kteří si chtějí vyzkoušet základní herecké techniky starobylé japonské komedie, nebo dokonce touží vystupovat v budoucnu společně s herci Divadla kjógen.

Vivat Shakespeare – doprovodná dílna k inscenaci Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete (pro členy KMDB)
facebook
Divadlo na Orlí / 14. 3. 2022

Budeš mít i možnost se setkat s herci, zeptat se na tvé otázky k představení a více porozumět žánru shakespearovské komedie. Dílna proběhne v pondělí 14. 3. 16:30 – 18:00 v Divadle na Orlí, následuje představení v 19:00 ve Studiu Marta a debata s herci po představení.

HaDivadlo: udělej si merch!
facebook
HaDivadlo / 3. 3. 2022 od 17:30

Výtvarný workshop pro členy Klubu mladých diváků Brno k inscenaci Po celou dobu představení probíhá představení. Naše Světla, hlavní pokladní HaDivadla a taky autorka originální keramiky – hrníčky s citacemi z inscenací jsou vyhledávaným merchem HaDivadla (hadivadlo.cz/merch), vás provede výrobou vlastního hrnečku. Workshop proběhne dvě hodiny před začátkem představení na Studiu HaDivadla. S sebou si nemusíte nosit nic speciálního.

Staňte se na chvíli autorem HaDi hrníčků s citacemi z inscenací.  Registruje se, prosím, tady: bit.ly/351WmRr

CO.LABS: Open dance class
web
CO.LABS / březen a duben 2022

Pravidelné hodiny tance jsou věnované tréninku fyzické přítomnosti. Technika taneční improvizace znamená umět zapojit tělo do akce okamžitě, vyjádřit se vědomě a připraveně v čase a prostoru divadla. 

Kurz vede Roberta Legros Štěpánková, choreografka a psychoterapeutka.

Víkendový workshop improvizace
web
Centrum všímavosti, Kopečná 12, Brno / 3.–5. 6. 2022

Cílem workshop je naučit se reagovat na nečekané situace v klidu, nadhledu, bez stresu. Umět tvořit společně s ostatními, navazovat na jejich myšlenky a rozvíjet je. Být spontánní. Dát svému vnitřnímu kritikovi zaslouženou dovolenou a dovolit si být sám sebou. Bez tlaku na dokonalost, na výkon. Na workshopu zažijete, že nic není dobře nebo špatně. Je to jen tak, jak to je.

Stáž CED_Observer 04
web
CED / březen – červen 2022

Během jara 2022 se uskuteční již čtvrtá výzkumná stáž CEDu, tentokrát na téma Vrstvení těla: tělesnost v digitální kultuře. Stáží provede Andrijana Trpković

Laboratoře se mohou zúčastnit studující jakéhokoliv vysokoškolského oboru či střední školy. Účast není finančně honorovaná, ale lze si ji vykázat v rámci příslušného předmětu či praktické stáže v kurikulu vašeho studia.

Podmínky přihlášení: Pokud byste se rádi přihlásili, zašlete nám prosím stručný motivační dopis (o rozsahu cca 1 normostrana) obsahující krátké představení sebe a toho, čím se zabýváte, a shrnutí, proč a z jakých perspektiv vás téma tělesnosti a digitálních technologií zajímá.

Motivační dopis posílejte na e-mailovou adresu cedit@ced-brno.cz do 28. 2. 2022.

DRAMATURGY OF DEVISED THEATRE
web
CO.LABS / 4.–6. 2. 2022

Workshop vedený  Sodjou Zupanc-Lotker se zaměřuje na vytváření prostředí pro tvůrčí dialog a pro nastavení kreativního procesu, který vede ke vzniku nové inscenace. Účastníci by se skrze praktická cvičení měli vyzkoušet nastavovat umělecký dialog jak mezi lidmi, tak i mezi materiálem ‘, který k umělecké tvorbě používají. Účastníci se seznámí se základními strategiemi sdílené dramaturgie: naslouchání materiálům, potenciál materiálu, kolektivní myšlení, myšlení skrze dělání, a budou pracovat s nejrůznějšími zdroji inspirace jakými jsou například fotky, příběhy, materiály, filmy, reference, kvóty, pohyby, prostor, idey, sny, či myšlenky.

Studio na cucky 16+
web
Olomouc / od února 2022

Jaké jsou mé silné stránky a kam je chci rozvinout? Kam chci růst? Co si přeji pro sebe a co chci sdílet? Co se může stát, když spojíme své jedinečné dary a začneme tvořit? Seberozvojová dílna se zaměřuje na společné “tady a teď”, ve kterém lze kreativně zkoumat témata, která jsou pro nás důležitá. Prostřednictvím volné hry a pohybu, divadelní improvizace a výtvarné tvorby posílíme svobodný projev a prohloubíme sebepoznání. Odhalíme blíže své potřeby, hodnoty a talenty. Najdeme nové a tvořivé způsoby, jak si užít a sdílet svou jedinečnost i vzájemnost.

Rezidenční programy CO.LABS
web | facebook
CO.LABS / deadline přihlášek do 28. 11. 2021

CO.LABS zóna nezávislého umění vypisuje open call na projekt otevřené rezidence a rezidenční programy pro etablované i začínající nezávislé tvůrce a tvůrkyně z oblasti performing art. Sezóna 2021/2022.

Co všechno je DIVADLO
web | facebook
Divadlo Polárka / 24. 10. 2021 – 9:00

Jak to v divadle vypadá? Kdo všechno se podílí na vzniku inscenace a dohlíží, aby chod divadla fungoval, jak má? Co znamená “čert tě vem”? Co je to zlomvazka? A že narážka není nehoda? Na prvním setkání to vezmeme od základu. Pro diváky od 7 do 12 let.

Praktické informace: na workshop doporučujeme pohodlné (ideálně černé) oblečení, cvičky a svačinu. Během workshopu bude pauza na jídlo.

Voiceband – veřejná zkouška pro všechny
web | facebook
Gymnázium Křenová Brno, 10. 10. od 17:00

Voice-band, někdy i voiceband je odborný divadelní pojem, jenž vyjadřuje sborovou recitaci (tedy recitaci většího počtu osob najednou – jeho obdobou je pravděpodobně sborový zpěv) nějakého literárního (a to nejen poetického) textu tzv. synkopickou technikou, která v rytmu a intonaci jevištní řeči napodobuje běžné hudební vyjadřování.

Chceme právě tebe! Dojdi na naši zkoušku a uvidíš, že chceš i ty nás!

Stáž CEDIT_OBSERVER

Zajímá tě vztah lidského těla a prostoru? Pak je pro tebe stáž časopisu CEDIT jako dělaná! Zúčastnit se může studující jakéhokoliv vysokoškolského oboru. V rámci jednotlivých setkání budeme mj. promýšlet a experimentovat s možnostmi překonání dualismu těla a mysli. Motivační dopis zasílejte na cedit@ced-brno.cz do 10. 10. 2021.

Pravidlený improvizační kurz pro začátečníky Brno
web
6. 9. 2021 / Improvizační divadlo Bafni

Improvizační kurz pro improvizací doposun nepolíbené. Budeme zkoumat základní principy, na kterých improvizace v životě stojí. A přenášet je ze cvičení na tréninku do reálného života.…