Festivaly

Divadlo Polárka otevře již tradičně novou sezónu festivalem Polárkový dort. Pro diváky zahraje všechny novinky na reperotáru, které za minulou sezónu vznikly.
V nedalekém Björnsonově sadu opět vyroste šapitó, kde se během víkendu představí nejenom Polárka, ale hlavně hostující divadla a kapely. Děti se také opět budou moci zúčastnit divadelních dílen a workshopů, které pro ně připravují lektoři.

Multižánrový festival židovské kultury ŠTETL FEST nabídne během třídenního programu přednášky současných duchovních autorit judaismu, vystoupení představitelů české i světové literatury a publicistiky, divadlo, výstavy, besedy, program pro děti, a spoustu koncertů, žánrově se pohybujících od tradiční hudby po současný jazz a rap.

Festival …příští vlna / next wave… je platformou pro domácí scénu alternativního divadla a umění, je příležitostí k prezentaci toho, co teprve přichází, dosud neznámého a nezavedeného odehrávajícího se na pomezí divadla a otevřeného všem jeho různým mutacím – tanečním, pohybovým, akčním, fyzickým, vizuálním a jiným. Hranice divadla překračuje i směrem k výtvarnému umění, hudbě, literatuře, filmu či novým médiím… Festival dlouhodobě mapuje performační dění v České republice prezentací a iniciací původních projektů a premiérových titulů výrazných osobností, které ovlivňují podobu současné, zejména nezávislé kultury.

DANCE BRNO je taneční festival zaměřený na prezentaci a tvorbu profesionálních baletních souborů primárně českých divadelních domů. Dramaturgie festivalu se zaměřuje především na původní tvorbu, repertoárové progresivní tituly a choreografie významných evropských a světových choreografů s mimořádnou úrovní sólové či ansámblové interpretace. Představení se uskuteční v Mahenově a Janáčkově divadle.

Mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT se zrodil v roce 2010 z potřeby představit českému publiku divadelní formu, pro kterou se později ustálil termín „dokumentární“. AKCENT si od počátku stanovil ambici propojovat evropské a světové tvůrce s místními divadelníky, kteří svůj divadelní výraz opírají o autentické události, příběhy či společenské postoje.

Posláním festivalu je dlouhodobě vytvářet prostor pro vzájemné setkávání a poznávání divadelních škol, jejich studentů a pedagogů, a vzájemně si díky setkání předat své poznatky a zkušenosti z oblasti divadelní tvorby. Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER spolupracuje s řadou stěžejních brněnských divadelních scén, v jejichž prostorách realizuje jednotlivé festivalové programy, stejně tak spolupracuje s řadou významných partnerů na krajské, celostátní i mezinárodní úrovni.
Program zahrnuje divadelní představení, diskuse, workshopy a koncerty.

Festival Divadelní svět Brno je brněnská mezinárodní divadelní přehlídka, jejíž dramaturgie je zaměřena na české i zahraniční divadelní produkce různých forem a žánrů. Festival vznikl z iniciativy brněnských divadelních institucí (CED, NdB, Městské divadlo Brno, Divadlo Radost) a Divadelní fakulta JAMU. Organizaci zaštiťuje Národní divadlo Brno.

V roce 1951 vznikl v Chrudimi nejstarší nepřetržitě dosud trvající loutkářský festival na světě – Loutkářská Chrudim – v hlavním programu uvádí výběr toho nejlepšího z českého amatérského loutkového divadla v daném roce, který je doplňován inspirativními profesionálními inscenacemi dalšího programu s mezinárodní účastí.

Letní filmová škola Uherské Hradiště je již řadu let největším nesoutěžním filmovým festivalem v České republice. Cílem akce je rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů a filmových nadšenců (z nich velkou část tvoří středoškolští a vysokoškolští studenti) a seznamovat je s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech. Filmy jsou promítány v sálech a letních kinech rozmístěných po celém Uherském Hradišti. Festival se neomezuje pouze na filmové projekce, ale lze navštívit i bohatý doprovodný program, a to výstavy, divadelní představení a koncerty.

Rodinný festival pouličního divadla a nového cirkusu. Tento mezidruhový festival mění prostřednictvím nejrůznějších forem umění místa pod širým nebem na živou divadelní scénu.

Festival YOUNGSTERS představí tři vybrané projekty: Ateliér performance brněnské FAVU s inscenačním projektem CHCI TI NĚCO ŘÍCT, činoherní inscenaci GOODNIGHT NOBODY a mezinárodně obsazený projekt Home Being z dílny JAMU.
Součástí festivalu budou diskuse s realizačními týmy, které budou probíhat vždy po představení. Paralelně s festivalem bude probíhat workshop zaměřený na rozvoj dovedností mladých kritiků a kritiček, kteří/ré budou na základě zhlédnutých představení vytvářet kritické texty reflektující jednotlivá představení.

Sítko je festival každoročně pořádaný prvním ročníkem Ateliéru Divadla a výchovy na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění.
Ve dnech 24. až 28. května roku 2023 se můžete těšit již na 21. ročník tohoto festivalu, tentokrát ve znamení Mikrosvětů. Hlavním posláním festivalu je setkání absolventů, současných studentů, pedagogů a zájemců o činnost ateliéru a příbuzných oborů.

DFO je mezinárodní nesoutěžní divadelní přehlídka, která se v Olomouci koná pravidelně od roku 1997. Dramaturgie festivalu se orientuje na aktuální divadelní trendy, se zaměřením na německojazyčné inscenace. Nabídka doprovodného programu se liší ročník od ročníku, zpravidla ale návštěvníkům nabízí divadlo pro děti, filmové projekce, koncerty, konference, debaty, besedy, výstavy nebo různé tvůrčí workshopy.

Olomoucké Barokní Slavnosti jsou festivalem plných prožitků, skvělých interpretů, oslnivých sólistů a umělců. Posluchačům v České republice přináší jedinečný program zahrnující pestrou škálu uměleckých děl českých i zahraničních autorů, často dlouho skrytých v archivech po celé střední Evropě.

Mezinárodní festival Janáček Brno – bienále, které jako jediné na světě prezentuje Leoše Janáčka přímo v místech, kde působil, žil a tvořil více než padesát let. Základem festivalu jsou operní představení domácích i zahraničních operních scén, konfrontace pojetí inscenací významných osobností i uvádění světových premiér, doposud nezveřejněných prvních verzí děl Leoše Janáčka. Festival nabízí symfonické i komorní koncerty, matiné, kolokvia, pořady pro děti, výstavy, alternativní koncerty, divadelní či filmová představení spojená se skladatelem.

Festival je prestižní mezinárodní přehlídkou činoherních inscenací a divadelních projektů z celé německojazyčné oblasti, tedy Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska i Lichtenštejnska. Spolupracuje především s věhlasnými soubory a divadelními tvůrci a klade důraz na vysokou uměleckou hodnotu.

Otevřený prostor pro studenty performativních umění, kde je možné své nápady a náměty převést do živé formy, a volně o nich diskutovat. Festival tvorby studentů středních divadelních škol dneška.

Mezinárodní divadelní festival Setkání-Stretnutie se zaměřuje na konfrontaci současné inscenační tvorby v Čechách a na Slovensku. Cílem festivalu je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků, tvůrčích týmů, ukázat výsledky vzájemné spolupráce, vyvolat diskusi o vzájemném dialogu české a slovenské divadelní kultury.

Pražské Quadriennale vzniklo v roce 1967 za účelem dostat to nejlepší z divadelního designu, scénografie a divadelní architektury do popředí kulturních událostí, a umožnit tak seznámení se současnou scénografií profesionálním a začínajícím umělcům i široké veřejnosti. Výstavy, festivaly a vzdělávací programy pořádané jednou za čtyři roky podporují experimentování, networking, inovaci a budoucí spolupráci mezi umělecky činorodými autory.

Největší středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení vznikl v roce 2000 v Brně a v průběhu času se rozšířil i do dalších měst. V roce 2023 proběhne 24. ročník v Brně, Ostravě a Bratislavě. MAČ zahrnuje dvě hlavní programové linie: jedna z nich, domácí, reprezentuje literatury pořadatelských zemí, druhá písemnictví země, která je v daném roce čestným hostem. Letošním čestným hostem je Island.

Šrámkova Sobotka je festival českého jazyka, řeči a literatury konaný každoročně na počest významného soboteckého rodáka básníka Fráni Šrámka. Součástí festivalu jsou odborné přednášky, autorská čtení, divadelní představení, koncerty a v neposlední řadě také dílny s předními českými umělci a odborníky. Předzvěstí Šrámkovy Sobotky se stala v roce 1947 krajová přehlídka ochotnických souborů, iniciovaná a organizačně zajištěná soboteckým kulturním pracovníkem MUDr. Aloisem Kafkou. Pokusil se tak navázat na předválečnou tradici divadelních představení pořádaných zejména soboteckými studenty za účasti rodáka Fráni Šrámka.

Dvacet let, to už by se snad mohlo nazvat tradicí. A festival THEATRUM KUKS, to je navazování na tradici… na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu, které ze zapadlého údolí ve východních Čechách na přelomu 17. a 18. století postupně vybudoval hrabě František Antonín Špork.

Jiráskův Hronov je mezinárodní festival amatérského divadla v Hronově. Název nese podle místního rodáka, spisovatele Aloise Jiráska. Festival je mezidruhový, konají se tu inscenace činoherního, pohybového či experimentálního divadla. Současně s divadelními představeními se zde konají výstavy.

Živé instalace projektů studentů Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně vzniklých v akademickém roce 2020/21. Na veřejných lokacích Brna se zjeví site-specific ozvěny projektů, které doposud nemohly být prezentovány veřejně a opuštěné výlohy města ožijí na několik dní uměleckými instalacemi studentů. Projekt Rozhraní bude zakončen slavnostním průvodem, končícím iniciací nových studentů Divadelní fakulty. Rozhraní je důkazem toho, že umění za poslední rok nezaniklo, ale jen se schovalo za zavřené dveře. Přišel čas tyto dveře otevřít. Rozhraní je rozehraní. Let’s play.