Festivaly
Je čas vyrazit na festival aneb Co je lepší než hodně divadla? Ještě víc divadla! Podívej se, co se právě koná a začni se těšit na první představení.
Festival hudebního divadla OPERA je jediná periodická přehlídka reprezentativních inscenací českých a moravských profesionálních operních souborů zřizovaných státem či obcemi, i nezávislých subjektů.
Knižní lázně jsou setkání malých nakladatelů a knihkupců se čtenáři. Knižní trh a program nabízí autorská čtení, diskuse, tvořivé dílny, setkání s autory, dětská divadla, soutěže, hudební koncerty a další. Festival se koná v létě ve Františkových lázních a na jaře v Brně.
Posláním festivalu je dlouhodobě vytvářet prostor pro vzájemné setkávání a poznávání divadelních škol, jejich studentů a pedagogů, a vzájemně si díky setkání předat své poznatky a zkušenosti z oblasti divadelní tvorby na mezinárodní úrovni. Program zahrnuje divadelní představení, diskuse, workshopy a koncerty.
Mezinárodní divadelní festival Setkání-Stretnutie se zaměřuje na konfrontaci současné inscenační tvorby v Čechách a na Slovensku. Cílem festivalu je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků, a ukázat výsledky vzájemné spolupráce.
Festival Divadelní svět Brno je brněnská mezinárodní divadelní přehlídka, jejíž dramaturgie je zaměřena na české i zahraniční divadelní produkce různých forem a žánrů. Dramaturgie festivalu zahrnuje i taneční, pohybové a hudebně-dramatické umění, diskuse, přednášky a workshopy.
Mezinárodní nesoutěžní divadelní přehlídka, která se v Olomouci koná pravidelně od roku 1997. Dramaturgie festivalu se orientuje na aktuální divadelní trendy, se zaměřením na německojazyčné inscenace. Program nabízí také divadlo pro děti, filmové projekce, koncerty, konference, debaty, besedy, výstavy nebo různé tvůrčí workshopy.
Sítko je festival každoročně pořádaný prvním ročníkem Ateliéru Divadla a výchovy na Divadelní fakultě JAMU. Cílem festivalu je umožnit setkání všem zájemcům o divadelní vzdělávání. Důležitou součástí festivalu je představení absolventských projektů a inscenací studentů bakalářského a magisterského programu.
Zlín Film Festival je mezinárodní filmový festival určený pro děti a mládež. Hlavní soutěžní sekce jsou zaměřeny na hrané a animované filmy pro děti a mládež, a evropské novinky. Doprovodný program zahrnuje besedy, přednášky a prezentace nových projektů ze současné české filmové a televizní tvorby.
Multižánrový kulturní festival Meeting Brno propojuje zdánlivě nepropojitelné názorové proudy, rozličné kultury a podporuje mezináboženský dialog. Přináší kvalitní umění z různých částí světa, nabízí platformu k diskusi a dává návštěvníkům prostor pro setkání.
Festival Jižní Svéráz nabízí jedinečný zážitek propojující divadlo a tajemnou atmosféru neobvyklých míst. Festival se zaměřuje na imerzivní a site-specific divadlo, což jej činí unikátní kulturní událostí v regionu.
Festival Cirkulum je první mezinárodní festival svého druhu na severní Moravě. Originální koncept festivalu, který nemá obdoby na Moravě ani ve Slezsku, zahrnuje prezentaci a popularizaci uměleckých žánrů jako jsou nový cirkus, tanec, hudba, pantomima či pouliční, pohybové a improvizační divadlo.
Festival ARENA založený Divadlem bratří Formanů je přehlídkou divadla, nového cirkusu, hudby a současné vizuální tvorby. Jeho součástí jsou představení vzniklá v produkci bratří Formanů, stejně jako představení kumštýřů, artistů a jiných umělců, které bratři Formanovi potkali během svých cest po světě.
Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla je soutěžní přehlídkou těch nejlepších českých a slovenských novinek. Program zahrnuje i zahraniční soubory.
Festival Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace a také koncerty, balety a výstavy.
Mezinárodní divadelní festival REGIONY patří mezi nejvýznamnější kulturní události města Hradce Králové. Dramaturgie festivalu nabízí průřez současnou českou divadelní scénou od amatérských souborů, přes studentská představení a nezávislé profesionální soubory po inscenace renomovaných českých scén.
Celostátní přehlídka a dílna amatérského loutkářství. V hlavním programu uvádí výběr toho nejlepšího z českého amatérského loutkového divadla v daném roce, který je doplňován inspirativními profesionálními inscenacemi dalšího programu s mezinárodní účastí.
Šrámkova Sobotka je festival českého jazyka, řeči a literatury konaný každoročně na počest významného soboteckého rodáka básníka Fráni Šrámka. Součástí festivalu jsou odborné přednášky, autorská čtení, divadelní představení, koncerty a v neposlední řadě také dílny s předními českými umělci a odborníky.
Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara. Festival trvá od konce června do začátku září a odehrává se na otevřených scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
Open air festival Moravské divadelní léto, který tradičně pořádá Moravské divadlo Olomouc, probíhá ve Smetanových sadech v Olomouci. Diváci se mohou těšit na oblíbené hry, muzikály, program pro děti a mnoho dalšího.
MAČ je český literární festival, který od roku 2000 pořádá brněnské nakladatelství Větrné mlýny. Festival zahrnuje dvě hlavní programové linie: jedna z nich, domácí, reprezentuje literatury pořadatelských zemí, druhá písemnictví země, která je v daném roce čestným zahraničním hostem.
MFF Karlovy Vary je největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě. Jako jeden z nejstarších je zařazen do kategorie A. Festival představí každoročně na 200 filmů z celého světa a pravidelně se na něm objevují slavní a významní filmoví tvůrci.
Festival Krumlov je jedinečnou oslavou hudby, kultury a umění. Neopakovatelné zážitky v historických kulisách Českého Krumlova přinášejí světoví a čeští umělci a ansámbly, kteří představují díla jak sólová a komorní, tak symfonická včetně vokální tvorby, opery a baletu.
LFŠ je již řadu let největším nesoutěžním filmovým festivalem v České republice. Cílem akce je rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů a filmových nadšenců a seznamovat je s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech. Festival zahrnuje i bohatý doprovodný program – výstavy, divadelní představení, koncerty, přednášky a workshopy.
Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance je vůbec prvním outdoorovým festivalem tance v České republice. Propojuje genia loci historického místa se současným uměním, řada představení je připravováva speciálně pro festival a odehrávají se ve světové premiéře.
Mezinárodní festival amatérského divadla v Hronově nese název podle místního rodáka, spisovatele Aloise Jiráska. Festival je mezidruhový, konají se tu inscenace činoherního, pohybového či experimentálního divadla. Současně s divadelními představeními se zde konají výstavy.
Mezinárodní festival Letní Letná představuje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který zahrnuje workshopy, výtvarné či cirkusové dílny, koncerty a open-air akce.
Theatrum Kuks je multižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění v jedinečném prostředí kukského areálu a okolí. Navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu s cílem vrátit do kulturní památky Kuks živé umění.
Multižánrový festival židovské kultury ŠTETL FEST nabízí během třídenního programu přednášky současných duchovních autorit judaismu, vystoupení představitelů české i světové literatury a publicistiky, divadlo, výstavy, besedy, program pro děti, a koncerty.
Celostátní přehlídka ochotnických souborů. Festival se neomezuje jen na „mladé“ divadlo, ale je spíše „festivalem odmítnutých“. K účasti totiž mohou být vybrány inscenace oceněné či doporučené na postup do nejvyšších kol celostátních, případně národních přehlídek, které však do hlavního programu na vrcholné úrovni nebyly vybrány.
Divadlo Polárka otevře již tradičně novou sezónu festivalem Polárkový dort. Pro diváky zahraje všechny novinky na reperotáru, které za minulou sezónu vznikly. Inscenace představuje nejenom Polárka, ale hlavně hostující divadla a kapely.
Mezinárodní festival improvizace a instantní kompozice tance a hudby. Festival přináší svěží performativní konstelace vznikající propojením místních a mezinárodních umělců. Doprovodný program nabízí taneční workshopy, pohybové a divadelní masterclass, přednášky a diskuze.
DFKH prezentuje současná autorská divadla se zaměřením na aktuální texty či autorské projekty reflektující současné palčivé společenské situace. Hlavní program sestává z vybraných nových produkcí české nezávislé scény z Prahy a regionů, a také prezentaci scény evropské.
Mezinárodní divadelní festival J. G. Deburaua vychází z tradiční pantomimy v moderním pojetí a představuje všechny směry nonverbálního divadelního umění (nový cirkus, černé divadlo, klauniádu, akrobacii a další). Festival odráží moderní trendy a nabízí pestrý program pro malé i velké.
MIME FEST je mezinárodní festival mimického divadla. Představuje spolupráci se zahraničními festivaly, školami a významnými institucemi oboru mimického umění. Dramaturgie programu se zaměřuje na profesionální umělce a široký okruh forem mimického divadla.
Mezinárodní filmový festival BRNO16 patří k nejstarším filmovým festivalům u nás. Prezentuje krátké filmy různého druhu – hrané, animované, experimentální, studentské, profesionální i neprofesionální. Kromě prestižní soutěže obsahuje pestrý doprovodný program, který kromě filmů přináší také výstavy, diskuze či workshopy.
Festival …příští vlna / next wave… je platformou pro domácí scénu alternativního divadla a umění. Je příležitostí k prezentaci toho, co teprve přichází, dosud neznámého a nezavedeného odehrávajícího se na pomezí divadla a otevřeného všem jeho různým mutacím – tanečním, pohybovým, akčním, fyzickým, vizuálním, literárním, hudebním a jiným.
Hudební festival klasické hudby v Brně, který se koná od roku 1966. Přínosem festivalu je hledání nových a zajímavých dramaturgických linií, oslovování žijících autorů a vzniku nové tvorby. Festival upozorňuje také na mladé a nadané interprety, kterým dává možnost vyniknout.
Festival Radosti je soutěžní přehlídka divadla nových forem pro děti, dospívající i dospělé diváky, kterou jednou za dva roky pořádá brněnské Divadlo Radost. Součástí festivalu je literární soutěž, která se týká textů obsahově zaměřených pro děti a mladistvé diváky. Ty nejlepší pak budou nastudovány formou scénického čtení.
Mezinárodní divadelní festival Na hranici je nejstarším divadelním festivalem v Česku. Vznikl z iniciativy členů polsko–česko–slovenské Solidarity. Ideou bylo setkávání diváků a divadelníků z regionu střední Evropy. Účinkují zde soubory z Polska, Česka, Slovenska a Maďarska.
Mezinárodní festival Janáček Brno – bienále, které jako jediné na světě prezentuje Leoše Janáčka přímo v místech, kde působil, žil a tvořil více než 50 let. Jádrem festivalu jsou operní představení domácích i zahraničních operních scén. Festival nabízí také koncerty, kolokvia, pořady pro děti, výstavy, a divadelní či filmová představení spojená se skladatelem.
OST-RA-VAR je divadelní přehlídkou, která v několika dnech představuje reprezentativní průřez tvorbou ostravských divadel za poslední rok. Festival je určen výhradně profesionálním divadelním teoretikům i praktikům, stejně jako studentům vysokých divadelních škol (praktických i teoretických oborů).
DANCE LIFE! představuje jedinečné spojení tanečního festivalu a veletrhu určeného pro aktivní tanečníky i širokou veřejnost. Nabízí širokou škálu tanečních stylů, které si lze vyzkoušet na workshopech různých úrovní. Univerzální meeting pro všechny se zájmem o hudbu a tanec.
Festival je prestižní mezinárodní přehlídkou činoherních inscenací a divadelních projektů z celé německojazyčné oblasti, tedy Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska i Lichtenštejnska. Spolupracuje především s věhlasnými soubory a divadelními tvůrci a klade důraz na vysokou uměleckou hodnotu.
Festival YOUNGSTERS představí tři vybrané projekty: Ateliér performance brněnské FAVU s inscenačním projektem CHCI TI NĚCO ŘÍCT, činoherní inscenaci GOODNIGHT NOBODY a mezinárodně obsazený projekt Home Being z dílny JAMU.
Součástí festivalu budou diskuse s realizačními týmy, které budou probíhat vždy po představení. Paralelně s festivalem bude probíhat workshop zaměřený na rozvoj dovedností mladých kritiků a kritiček, kteří/ré budou na základě zhlédnutých představení vytvářet kritické texty reflektující jednotlivá představení.
Olomoucké barokní slavnosti jsou festivalem uvádění děl (převážně z období baroka a klasicismu) v historicky poučené interpretaci na dobové nástroje či jejich repliky.
Posluchačům přináší jedinečný program zahrnující pestrou škálu uměleckých děl českých i zahraničních autorů, často dlouho skrytých v archivech po celé střední Evropě. Dramaturgie festivalu využívá potenciálu nejen barokního města Olomouce, ale i jejího okolí. Téměř každé představení je uváděno v jiném prostoru, mnohdy veřejnosti běžně nepřístupnému.
Pražské Quadriennale vzniklo v roce 1967 za účelem dostat to nejlepší z divadelního designu, scénografie a divadelní architektury do popředí kulturních událostí. Výstavy, festivaly a vzdělávací programy pořádané jednou za čtyři roky podporují experimentování, networking, inovaci a budoucí spolupráci mezi umělecky činorodými autory.
Festival JAMŮví je přehlídkou audiovizuální tvorby vznikající na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. V několika kategoriích se představí tvorba studentů specializací Audiovizuální tvorba a divadlo, Světelný design, Jevištní technologie a Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika.
DANCE BRNO je taneční festival zaměřený na prezentaci a tvorbu profesionálních baletních souborů primárně českých divadelních domů. Dramaturgie festivalu se zaměřuje především na původní tvorbu, repertoárové progresivní tituly a choreografie významných evropských a světových choreografů s mimořádnou úrovní sólové či ansámblové interpretace. Představení se uskuteční v Mahenově a Janáčkově divadle.
Živé instalace projektů studentů Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně vzniklých v akademickém roce 2020/21. Na veřejných lokacích Brna se zjeví site-specific ozvěny projektů, které doposud nemohly být prezentovány veřejně a opuštěné výlohy města ožijí na několik dní uměleckými instalacemi studentů. Projekt Rozhraní bude zakončen slavnostním průvodem, končícím iniciací nových studentů Divadelní fakulty. Rozhraní je důkazem toho, že umění za poslední rok nezaniklo, ale jen se schovalo za zavřené dveře. Přišel čas tyto dveře otevřít. Rozhraní je rozehraní. Let’s play.