Činohra Národního divadla Brno

Amfitryon

Vstupenky
110 min.
bez přestávky
11. 05. 2024 / 19.00
autor: Molière
režie: Aminata Keita
premiéra: 10. 12. 2021

Věkové doporučení KMDB: 14+

Komedie o partnerských vztazích, která odhaluje esenci žárlivosti, ale i nevěrnosti a touhy svést a být sváděn. Předvedení příběhu spíše pikantního, než sprostého, je brilantní hereckou a hudební smrští.

V dobách, kdy se bohové potulovali po zemi, a nebeský vládce Jupiter pěstoval záletnictví na nejvyšší úrovni, si člověk sotva mohl být jist tím, co se stane, když vykročí ze dveří vlastního domu, byť jen na okamžik. Amfitryon si tento nebožský aspekt božského Jupitera užije dosyta – bůh mu svede ženu proměněn v jejího manžela. Merkur, Jupiterův sluha, na sebe vezme podobu Sosieho, sluhy Amfitryona – a otázky se začínají kupit: Kdo je kdo? Kdo s kým? Kdo s kým ne? A kdo jsem vůbec já, když vidím, že já stojím támhle?

Komedie patří k vrcholným dílům francouzského dramatika Molièra (1622–1673), vedle Misantropa či Dona Juana se řadí k hrám, které vzrušují divadelníky i diváky už několik století. Veršovaná komedie se hraje v geniálním, velevtipném přebásnění Vladimíra Mikeše a v režii Aminaty Keita.

Inscenace představuje Molièra v té nejpřitažlivější podobě. V moderním a vtipném přebásnění Vladimíra Mikeše, ve skvělém tempu a s akrobatickými prvky. Ukazuje, že klasicistní autor může být stále vtipný, hravý a nepatří do zaprášené knihovny.