Industra stage

Eichmann v Jeruzalémě

Vstupenky
90 min.
bez přestávky
18. 10. 2020 / 20.00
autoři: Hannah Arendt, Kristýna Břečková, Jiří Honzírek, Matěj Metelec
režie: Jiří Honzírek
premiéra: 25. 07. 2020

Do jaké míry jsme schopni používat racionální uvažování v kritických situacích, kdy je celá společnost a s ní celé státy vystaveny nebezpečí života a katastrofě? Do jaké míry umíme reflektovat vlastní jednání na škále od tupé poslušnosti vůdců k individuálnímu jednání a odpovědnosti?

V květnu uplyne 60 let od chvíle, kdy agenti izraelské tajné služby Mosad unesli z Argentiny Adolfa Eichmanna, nacistu, který měl za války ve svém referátu takzvané konečné řešení židovské otázky. Rok nato, v dubnu 1961, s ním v Jeruzalémě začal soud, jemuž byla přítomna i filozofka Hannah Arendtová. O dva roky později vyšla její kniha Eichmann v Jeruzalémě:

„Připustil jste, že zločin, který byl za Druhé světové války spáchán na židovském národě, je největším zločinem v dosavadní historii lidstva, a přiznal jste v něm svou úlohu. Ale zároveň jste řekl, že jste nikdy nejednal z nízkých pohnutek, že jste nikdy neměl seběmenší sklon někoho zabít, že není pravda, že byste někdy Židy nenáviděl; že jste ale nemohl jinak, a necitíte se tedy vinen.”

Inscenace se hraje v prostoru Industra na Masné.