Činohra Národního divadla Brno

Feminista

Vstupenky
autor: Marek Šindelka
režie: Aminata Keita
premiéra: 17. 02. 2023

Věkové doporučení KMDB: 16+

Zpočátku to vypadá jako omluvitelné škobrtnutí – vysokoškolský pedagog Vladimír se na školním večírku opije a nevhodně žertuje na účet studentek. Jenže žertuje příliš nahlas a příliš nevhodně a dá tak impulz ke vzniku studentského hnutí, které chce otevřít témata diskriminace a zneužívání moci pedagogy. Zatímco se učitelský sbor snaží co nejdříve „vzpouru“ zažehnat a vrátit se do starých kolejí a studentstvo se uchyluje k dalším a dalším prostředkům tlaku na vedení akademie, Vladimír tápe. Je doopravdy feminista, jak si o sobě myslel, nebo misogyn? Je doopravdy městský liberál, jak si o sobě myslel, nebo konzervativec?

Příběh vysoké školy, která promeškala svou šanci na změnu, napsal jako svůj dramatický debut Marek Šindelka (*1984), dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera (Zůstaňte s námi, 2012; Únava materiálu, 2016) a Českého lva za nejlepší scénář (Okupace, 2022). Hra volně vychází z dění na českých vysokých školách a reflektuje společenskou zkušenost s proměnou diskursu, kterou způsobila hnutí jako #MeToo nebo Ne!musíš to vydržet.

Zcela aktuální téma zneužívání moci na českých školách zpracoval oceňovaný a stále ještě mladý literát Marek Šindelka. Zkoumá problém z různých pozic, aniž by nějaké straně nadržoval. V inscenaci o vážném problému našel prostor i na humor.