Klub mladých diváků Brno

Světem divadla: Svatba napříč dramaty – posvátnost, tradice, uzda?

120 min.
bez přestávky

Edice populárně naučných přednášek napříč historií divadla – a tedy i lidstva. Od mladých divadelníků pro mladé diváky. Klub mladých diváků Brno pro své členy i všechny další zájemce.

KMDB čtvrtky. Vstup volný. Stačí přijít. Přednáška se uskuteční na Studiu HaDivadla a povede ji divadelní lektorka a vedoucí KMDB Tereza Chvátalová.

Jak přemýšlet o divadle jinak? Oproti klasickým obdobím dějin zabrousit do divadelních her, které nám samotné o daných etapách hodně prozradí. Číst je, hledat témata, propojovat s širšími kontexty nebo skutečnými inscenovanými verzemi. Společně se zaměříme na téma SVATBY napříč dramaty, klasickými i méně známými. Nebudou chybět ukázky konkrétních inscenací či praktické čtení textu. Je svatba přežitek? Co znamená a znamenala pro společnost? O kom je a pro koho? Proč má tak blízko ke smrti? Jak se na divadle zobrazuje? Chceme tradice?

𝑃𝑟𝑜 𝑙𝑒𝑝𝑠̌𝑖́ 𝑜𝑟𝑖𝑒𝑛𝑡𝑎𝑐𝑖 𝑑𝑜𝑝𝑜𝑟𝑢𝑐̌𝑢𝑗𝑒𝑚𝑒 𝑝𝑟̌𝑒𝑑 𝑎𝑏𝑠𝑜𝑙𝑣𝑜𝑣𝑎́𝑛𝑖́𝑚 𝑝𝑟̌𝑒𝑑𝑛𝑎́𝑠̌𝑘𝑦 𝑝𝑟̌𝑒𝑐̌𝑖́𝑠𝑡 𝑎𝑙𝑒𝑠𝑝𝑜𝑛̌ 𝑗𝑒𝑑𝑛𝑜 𝑧 𝑡𝑒̌𝑐ℎ𝑡𝑜 𝑑𝑟𝑎𝑚𝑎𝑡: 𝑀𝑎𝑟𝑦𝑠̌𝑎 (𝐴. 𝑎 𝑉. 𝑀𝑟𝑠̌𝑡𝑖́𝑘𝑜𝑣𝑖), 𝐽𝑒𝑗𝑖́ 𝑝𝑎𝑠𝑡𝑜𝑟𝑘𝑦𝑛̌𝑎 (𝐺. 𝑃𝑟𝑒𝑖𝑠𝑠𝑜𝑣𝑎́), 𝐺𝑎𝑧𝑑𝑖𝑛𝑎 𝑟𝑜𝑏𝑎 (𝐺. 𝑃𝑟𝑒𝑖𝑠𝑠𝑜𝑣𝑎́), 𝑆𝑒𝑛 𝑛𝑜𝑐𝑖 𝑠𝑣𝑎𝑡𝑜𝑗𝑎́𝑛𝑠𝑘𝑒́ (𝑊. 𝑆ℎ𝑎𝑘𝑒𝑠𝑝𝑒𝑎𝑟𝑒), 𝑍𝑘𝑟𝑜𝑐𝑒𝑛𝑖́ 𝑧𝑙𝑒́ 𝑧̌𝑒𝑛𝑦 (𝑊. 𝑆ℎ𝑎𝑘𝑒𝑠𝑝𝑒𝑎𝑟𝑒), 𝑍𝑒𝑛𝑖𝑡𝑏𝑎 (𝑁. 𝑉. 𝐺𝑜𝑔𝑜𝑙), 𝐹𝑖𝑔𝑎𝑟𝑜𝑣𝑎 𝑠𝑣𝑎𝑡𝑏𝑎 (𝑃. 𝐴. 𝐶𝑎𝑟𝑜𝑛 𝑑𝑒 𝐵𝑒𝑎𝑢𝑚𝑎𝑟𝑐ℎ𝑎𝑖𝑠),…