Festival Divadelní svět Brno

Kniha džunglí jinak

Vstupenky
autor: Akram Khan Company
režie: Akram Khan

AKRAM KHAN COMPANY / UK

Věkové doporučení KMDB: 10+

Po deseti letech se do České republiky vrací skupina světoznámého britského tanečníka a choreografa bangladéšského původu Akrama Khana. Letos přiveze inscenaci Kniha džunglí jinak, která je určena nejen širokému publiku, ale také rodinám s dětmi od 10 let.

Převyprávění Kiplingovy klasiky v kouzelném tanečním divadle! V nejnovější tanečně-divadelní produkci Kniha džunglí jinak z dílny Akram Khan Company, která vychází z tolik oblíbeného vyprávění Rudyarda Kiplinga, pohlížejí její tvůrci na Mauglího putování očima klimatického uprchlíka. Ukazují svět blízké budoucnosti, kde rodina s dětmi prchá ze svého domova zbídačeného vlivem klimatických změn. Během útěku se jeden druhému ztratí z dohledu. Jedno z opuštěných dětí se dostane do moderního velkoměsta, které mezitím pohltila příroda a po jehož ulicích se prohánějí divoká zvířata. Zanedlouho si v této podivné, novodobé džungli najde zcela nečekané spojence.

Kniha džunglí jinak se může pochlubit nejen nejmodernější animací a vizuálními technologiemi, které přetváří jeviště v magický svět soudobých mýtů, ale i původní hudbou, na kterou tančí deset tanečníků z různých koutů světa. Je to nádherně podmanivý, životaplný příběh o naší nejvlastnější potřebě někam patřit, o potřebě vytvářet si pouto k druhým. Příběh o tom, jak důležité je žít v sounáležitosti s přirozeným světem a chovat ho v úctě.

Britský tanečník a choreograf bangladéšského původu Akram Khan (*1974) je jedním z nejuznávanějších tanečních umělců současnosti. Za pouhých 23 let vytvořil dílo, které významně přispělo k rozvoji umění ve Velké Británii i v zahraničí. Úspěchu dosáhl díky nápaditým a divácky přístupným inscenacím např. Outwitting the Devil, XENOS, Until the Lions, Kaash, iTMOi, DESH, Vertical Road, Gnosis a zero degrees. List Financial Times označil Akrama Khana za umělce, který „mluví ohromně o ohromných věcech“.

Jako choreograf navázal úzkou spolupráci s English National Ballet. Vytvořil krátké představení Dust, které bylo součástí programu Lest We Forget. Kritikou oceňovaná byla jeho vlastní choreografie k romantickému baletu Giselle, nově zde připravil projekt Creature. Spolupracoval s umělci rozličných žánrů – filmová herečka Juliette Binoche, baletka Sylvie Guillem, choreografové a tanečníci Sidi Larbi Cherkaoui a Israel Galván, zpěvačka Kylie Minogue, indierocková skupina Florence and the Machine, výtvarní umělci Anish Kapoor, Antony Gormley a Tim Yip, spisovatel Hanif Kureishi a skladatelé Steve Reich, Nitin Sawhney, Jocelyn Pook a Ben Frost, ale také s National Ballet of China. Součástí jeho kariéry bylo vytvoření části zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Londýně v roce 2012, která byla přijata s jednoznačným ohlasem. V posledních letech se Khan přesunul do televize, konkrétně k dokumentárním filmům. Se společností Swan Films vytvořil tři dokumentární filmy pro Channel 4, dokumentární seriál Why Do We Dance pro Sky Arts a epizodu seriálu MOVE pro Netflix.

Khan získal během své kariéry řadu cen včetně Laurence Olivier Award, Bessie Award (New York Dance and Performance Award), prestižní ceny ISPA (International Society for the Performing Arts) Distinguished Artist Award, Fred and Adele Astaire Award, Herald Archangel Award na Mezinárodním festivalu v Edinburghu, South Bank Sky Arts Award a devět Critics‘ Circle National Dance Awards. V roce 2005 byl Khanovi udělen titul MBE za zásluhy o tanec. V roce 2022 se stal rektorem De Montfortovy univerzity a je také čestným absolventem Londýnské univerzity a univerzit Roehampton a De Montfort a čestným členem Trinity Laban.

  • 30 min před představením probíhá dramaturgický úvod ve foyer – 1. patro.
  • 45 min před představením probíhá lektorský úvod pro děti ve foyer – přízemí.

Cena pro členy: 150 Kč