Světem divadla: Absurdní divadlo
FB eventEdice populárně naučných přednášek napříč historií divadla – a tedy i lidstva. Od mladých divadelníků pro mladé diváky. Klub mladých diváků Brno pro své členy i všechny další zájemce.
KMDB čtvrtky. Vstup volný. Stačí přijít, ale budeme rádi za potvrzení účasti tady na události.Přednáška se uskuteční na Studiu HaDivadla a povede ji teatrolog a student režie Jan Doležel.
Zkušenost druhé světové války vedla kromě vzniku OSN nebo zárodkům společenství evropských států také k novému pojetí kultury a novým uměleckým směrům. Jednoduše už nešlo pokračovat nebo navázat na kulturu meziválečnou. Jak napsal přední německý sociolog židovského původu Theodor W. Adorno, psát básně po Osvětimi by bylo barbarské. „Myšlenka, že by po této válce mohl život ,normálně‘ pokračovat nebo že by dokonce bylo možné ,obnovit‘ kulturu, je prostě idiotská.
“Jedním z nejzásadnějších příspěvků k rané poválečné kultuře patří absurdní divadlo, které se začalo vyrovnávat s válečným peklem a nukleární krizí prostřednictvím nadhledu, grotesky a upozorněním na vyprázdněnost jazyka a nic neříkající fráze.
Přednáška z cyklu Světem divadla se bude věnovat hlavním znakům divadla absurdity a kanonickým jménům s ním spjatých jako je Samuel Beckett, Eugène Ionesco nebo Jean Genet. Nad toto povinné a zásadní penzum dojde i na prvky absurdity v tvorbě A. P. Čechova, Jean-Paul Sartra nebo Franze Kafky, kteří jsou pomyslnými otci absurdní literatury. Dojde i na dramatiku polskou a v neposlední řadě na autory spjaté s českým divadlem 60. let jako je Václav Havel nebo Pavel Landovský.
Otázce, jak pracují s odkazem absurdního divadla současní divadelníci, bude samozřejmě věnován prostor. Protože s Havlem, Beckettem nebo Ionescem se setkáváme stále a znova i v mnoha brněnských divadlech.