Světem divadla: České loutkové divadlo
Edice populárně naučných přednášek napříč historií divadla – a tedy i lidstva. Od mladých divadelníků pro mladé diváky. Klub mladých diváků Brno pro své členy i všechny další zájemce.
KMDB čtvrtky. Vstup volný. Stačí přijít, ale prosíme o potvrzení účasti vyplněním formuláře: bit.ly/kmdb-svetem-divadla-loutky
Přednáška se uskuteční na Studiu HaDivadla a povede ji dramaturgyně a ilustrátorka Sára Matůšová.
Račižte přistoupiti, chcete-li na vlastní oči uviděti strašlivého pána Fausta v podání pimprlat slavného rodu loutkářského!
Podobné vyvolávání jste v českých zemích mohli zaslechnout v 18. a 19. století od kočujících lidových loutkářů, jimiž se následně inspirovala lidová tvořivost nebo drobnější podnikatelé, kteří oblibu loutkářství za první republiky využili a přetavili do fenoménu rodinných loutkových divadélek. Ten dále vedl k rozmachu loutkářství ve stovkách amatérských loutkářských souborů (roku 1926 jich u nás bylo nahlášeno 2677!), které nejdříve souvisely s vlastenectvím, po roce 1948 pak byly často zneužívány k ideologickým účelům…
V roce 2016 bylo české loutkářství zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Víte ale, v čem bylo české loutkářství tak jedinečné, když má loutkářství své kořeny mimo naše území? Odkud loutky pocházejí a jaké byly jejich počátky u nás? Jak vypadají javajky, vajangy, stínové nebo tyčové loutky? Jaký je rozdíl mezi amatérským loutkářstvím a tradicí lidového loutkářství? A proč se za komunismu přestaly objevovat marionety, ale vystřídali je maňásci a javajky?
Přijďte s námi nakouknout pod ruce nejen českým loutkářům – a nezapomeňte si pořádně zkontrolovat nitě!