Reflexe divadla

Divadlo tě fascinuje. Viděl/a jsi už snad všechno, co se dalo. Ale pořád ti to nestačí – chceš vědět víc! V této sekci najdeš přehled časopisů, podcastů a dalších platforem, kde můžeš svoje divadelní choutky sytit donekonečna.

Besedy a přednášky Časopisy Podcasty Knihovny Výstavy
Diskuze: Art, queer, fabulous
web
Divadlo Husa na provázku / 30. 3. 2025

Jak se u nás daří queer umělcům a umělkyním? Jaká jsou jejich témata? A je pro ně vůbec důležité reflektovat queer zkušenost na jevišti? Diskuze s režisérkou Danielou Špinar, herečkou Terezou Volánkovou a režisérem Martinem Modrým.

Místa paměti: Šelepka, působiště HaDivadla 1988–1991
web
3. 5. 2025

Po třech letech v Klubu školství a vědy Bedřicha Václavka se HaDivadlo přestěhovalo dál od centra Brna, do objektu Obvodního kulturního a vzdělávacího střediska Šelepova. Patřila mu zde jen malá kancelář, o sál se dělilo s místními schůzujícími organizacemi a kurzy šití. Ale především s Ochotnickým kroužkem, amatérským souborem J. A. Pitínského a Petra Osolsobě. Více info již brzy!

Místa paměti: Kabinet múz, působiště HaDivadla 1991–2003
web
7. 6. 2025

Komponovaný program od odpoledních hodin do noci. Více info již brzy!

Doprovodné a vzdělávací programy v HaDivadle
web | facebook
HaDivadlo / celoročně

Dramaturgické úvody probíhají před představením a jejich cílem je přiblížit divákům tvůrce a dílo, a také inscenační uchopení. Moderované besedy s tvůrci a herci pak probíhají po představení. Divadlo pořádá také literární večery, koncerty, kulturní debaty a další akce. Přehled doprovodných programů najdete v aktuálním programu divadla.

Doprovodné a vzdělávací programy v Divadle Husa na provázku
web | facebook
Divadlo Husa na provázku / celoročně

Divadlo pořádá lektorské úvody a besedy k aktuálním inscenacím, literární večery, koncerty, kulturní debaty a další akce. Přehled doprovodných programů najdete v aktuálním programu divadla.

Doprovodné a vzdělávací programy v CEDu
web | facebook
Centrum experimentálního divadla / celoročně

Centrum experimentálního divadla zastřešuje činnost tří umělecky autonomních scén: Divadla Husa na provázku, HaDivadla a platformy pro performativní umění Terén. Vydává vlastní časopis CEDIT, čtvrtletník zaměřený na přemýšlení o divadle, umění a kultuře, a pořádá různé kulturní akce. Více informací najdete na webu.

Ponor
web
podcast HaDivadla
prvzk_people
web
podcast Divadla Husa na provázku
audio JAMU
web
podcast Divadelní a Hudební fakulty JAMU
Nápovědka
web
podcast Činohry Národního divadla Brno
Valim na operu
web
podcast věnovaný aktuálním premiérám Janáčkovy opery
Valim za oponu
web
podcast o tom, co se děje za oponou Janáčkova divadla
Drama Queen
web
podcast Marty Hermannové o všem, co hýbe současným divadlem
E-výstava Divadlo na Veveří
web
online / 6. 12. 2024 – 7. 4. 2025

U příležitosti 140. výročí zahájení stálého provozu brněnského českého divadla ve vlastní divadelní budově na Veveří zve Národní divadlo Brno na e-výstavu věnovanou této budově.

Divadelní bar
web
novinky z divadelního prostředí s kritikem Lukášem Holubcem a hosty
Kam jdeš?
web
podcast Petra Michálka, rektora JAMU
Český rozhlas: hry, četby a povídky
web
literární pořady, četby na pokračování a rozhlasové hry
Český rozhlas: Divadlo
web
rozhovory z divadelního prostředí
Český rozhlas: Umění a kultura
web
podcasty a živé vysílání ze světa kultury
Doprovodné a vzdělávací programy Národního divadla Brno
web
Národní divadlo Brno / celoročně

Národní divadlo Brno nabízí tyto edukativní programy: diskuze po představení, lektorské úvody pro děti a mladé publikum, dramaturgické úvody, setkání s režisérem/režisérkou, předpremiérová kukátka, krok za oponu, výtvarné dílny, qr kvíz, interaktivní metodické weby k vybraným inscenacím a workshopy pro veřejnost a školní skupiny. Více informací najdete na webu divadla.

Rezidence Café Kaprál
web | facebook
Rezidence Café Kaprál / celoročně

Literární salon Rezidence Café Kaprál je zachovaným bytem brněnského básníka Zeno Kaprála, ve kterém se od roku 2022 konají literární setkání, čtení, besedy, knižní křty, přednášky, kurzy a další kulturní akce.

Kávéeska
web | facebook
Brno / celoročně

Kávéeska je kulturní centrum, které pořádá kulturní a vzdělávací akce pro nejširší veřejnost: festivaly a pořady ve veřejném prostoru, akce pro rodiny s dětmi, aktivity pro seniory, přednášky, trhy a další. Součástí Kávéesky je Divadlo Polárka, Klub Leitnerka, Centrum volného času Botanka a volnočasové centrum Vojtova.

KUMST kreativní hub
web | facebook
Kumst / celoročně

Kumst podporuje lidi z kreativních odvětví, kteří tvoří i pro ostatní a nabízí pronájem židle nebo celého studia, ateliéru, přednáškového sálu či společných prostor. Pravidelně se zde konají přednášky, kurzy a workshopy, konference, konzultační hodiny pro začínající podnikatele, výstavy a další akce.

Rodinná abonmá Filharmonie Brno
web | facebook
Filharmonie Brno / celoročně

Filharmonie Brno nabízí zábavné rodinné abonmá, které obsahuje pět poutavých dopoledních i odpoledních koncertů pro děti a (pra)rodiče s workshopem a přednáškou. Dále pak komorní rodinné abonmá s koncerty, na kterých zjistíte, jak přesně jednotlivé nástroje fungují, a stanete se součástí celého koncertu.

Loutkářské umění
web
Moravské zemské muzeum / stálá expozice

Expozice čerpá z rozsáhlé loutkářské sbírky obsahující unikátní dokumenty předních marionetářských rodů a rodin, obzvláště moravských, a dále sbírky ochotnického loutkového divadla. Expozice nabízí typické loutky, dekorace, divadla a jiné dokumenty.

Račte vstoupit do divadla
web
Moravské zemské muzeum / virtuální prohlídka

Výstava Račte vstoupit do divadla vychází z polozapomenutého fenoménu divadelních cedulí, ukazuje jejich obsahový i formální vývoj a všechny funkce, které cedule a divadelní plakát plnily a plní od 17. do 20. století.

Život a dílo Leoše Janáčka
web | facebook
MZM: Památník Leoše Janáčka / stálá expozice

Expozice je umístěna u někdejší varhanické školy v zahradním domku, kde žil Leoš Janáček v letech 1910 až 1928. Zahrnuje původní Janáčkovu pracovnu s klavírem, v další části domku je moderní expozice, která podává informace o životě skladatele a připomíná jeho nejznámější díla s možností poslechu hudebních ukázek a zhlédnutí videodokumentů.

Ludvík Kundera – Hora dění
web
MZM: Dům Jiřího Gruši / prohlídka po domluvě

Výstava přibližuje život a dílo významného básníka, dramatika, překladatele, editora a výtvarníka Ludvíka Kundery. Výstava se skládá především z fotografií Josefa Ruszeláka a sbírkových předmětů z Kunderovy pozůstalosti.

Tichá hrdinství
web
Institut Paměti národa v Brně / celoročně

Multimediální expozice Tichá hrdinství je projekt Paměti národa, kde mohou návštěvníci pomocí tabletu ovlivňovat a utvářet příběh založený na vzpomínkách čtyř pamětníků.

NaFilM: Národní filmové muzeum
web | facebook
Národní filmové muzeum v Praze

Muzeum přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy objevíte, jak film funguje, a poznáte jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Originální exponáty propojují dějiny se současnými technologiemi.

Muzeum Karla Zemana
web | facebook
Muzeum Karla Zemana v Praze

Muzeum představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce Karla Zemana a jeho filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Expozice mapuje Zemanovu tvorbu od prvních animací a loutkových filmů až po díla z jeho posledního tvůrčího období. 

Filmový Barrandov – od historie k současnosti
web
Barrandov Studio

V rámci stálé expozice se Barrandov Studio představuje prostřednictvím kostýmů, rekvizit a dalších kuriozit. Filmpoint nabízí náhled do zákulisí filmových řemesel, konkrétně do kostymérny, maskérny a dílny, kde vznikají filmové dekorace.

Divadelní sbírka Národního muzea
web
Národní muzeum / pro badatele

Divadelní sbírka svojí rozmanitostí dokumentuje historii divadelního umění z nejrůznějších hledisek. Je soustředěna především na historii divadla v Čechách a na Moravě v 19., 20. a 21. století a to jak profesionálního, tak amatérského. Sbírka obsahuje okolo 750 000 předmětů.

eSbírky – kulturní dědictví online
web
aktuálně zveřejněno 255 245 sbírkových předmětů z 214 institucí

eSbírky jsou český internetový portál, který je určen k online prohlížení digitalizovaných sbírkových předmětů českých muzeí a galerií. Platforma slouží odborníkům, badatelům i laické veřejnosti. Obsah eSbírek tvoří zejména fotografie, audio/video nahrávky či 3D modely.

Knihovna Divadelního ústavu ČR
web | facebook
Celetná 17, Praha

Knihovna je k dispozici všem zájemcům o divadlo od vědců a teoretiků, přes divadelní profesionály a studenty až po amatérské nadšence.

KDU je jednou z největších knihoven se zaměřením na oblast divadla. Knihovní fond obsahuje přes 120 000 svazků odborné divadelní literatury, divadelních textů, literatury příbuzných oborů, periodik a audiotéku.

Knihovna NIPOS
web | facebook
Fügnerovo náměstí 5, Praha

Divadelní fond Knihovny Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu nabízí přes 2500 scénářů pro divadelní soubory, divadelní literaturu a literaturu pro dramatickou výchovu. Záznamy jsou propojeny s Databází českého amatérského divadla, ve které je možné dohledat informace o inscenacích pro ochotnické soubory.

Knihovna JAMU
web | facebook
Novobranská 3, Brno

Skladba knihovního fondu vychází z akreditovaných studijních programů divadelní a hudební fakulty (dramatická umění, taneční umění, hudební umění), k zapůjčení jsou knihy (vč. skript, divadelních her, beletrie), hudebniny, časopisy, CD, DVD, závěrečné práce. Součástí knihovny je Fond umělecké dokumentace.

Knihovna je přístupná i pro veřejnost.

Knihovna DAMU
web | facebook
Karlova 26, Praha

Knihovna Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze poskytuje výpůjční a referenční služby studentům a zaměstnancům AMU.

Přístupná je i pro veřejnost s možností prezenčních výpůjček ve studovně.

Knihovna Katedry divadelních studií FF MU
web
Gorkého 7, Brno (areál FF MU)

Širokou škálu knih a časopisů vztahujících se k tématu divadla nabízí Ústřední knihovna Filozofické fakulty MU (areál na Arne Nováka) a specializovaný fond v Knihovně KDS FF MU.

Knihovna je přístupná i pro veřejnost.

Archiv a knihovna CED
web
Zelný trh 9, Brno

Archiv a knihovna Centra experimentálního divadla sídlí v Divadle Husa na provázku.

Knihovna je přístupná badatelům a veřejnosti ve vybraných návštěvních hodinách po předchozí e-mailové rezervaci.

Divadelní a filmové oddělení Městské knihovny v Praze
web
Mariánské náměstí 98/1, Praha

Knižní fond obsahuje divadelní hry, memoárovou literaturu o hercích a tvůrcích, časopisy, sborníky, filmové scénáře, encyklopedie a slovníky či filmy na DVD. 

Divadelní a filmové oddělení slouží odborníkům i široké veřejnosti.

Oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea
web
Kapucínské nám. 8, Brno

Oddělení dějin divadla MZM existuje od roku 1955 a spravuje sbírku teatrálií (ponejvíce moravik). V současné době spravuje více než 87 000 sbírkových předmětů a odbornou specializovanou knihovnu o 14 000 titulech.

Je zpřístupněna především badatelům v oboru, ne laické veřejnosti.

Archiv Národního divadla Brno
web | facebook
Dvořákova 11, Brno

Divadelní archiv obsahuje fotografie, programy, plakáty, pozvánky, dokumentaci k inscenacím a dalším kulturním akcím konaných v Ndb, dále dokumentaci k budovám, divadelní časopisy a hudebniny (notové materiály, libreta, činoherní texty).

Návštěva studovny je možná po předchozí domluvě.

Archiv Národního divadla Praha
web
Anenské náměstí č. 2, Praha

Inscenace, umělci, denní program, obrazový materiál a další informace.

Badatelská návštěva je možná pouze po předchozí e-mailové rezervaci.

Divadelní archivy
Divadla ČR

Informace o inscenacích, uměleckých souborech a historii divadla najdete v archivech konkrétních divadel.

Návštěva je možná po předchozí domluvě – více informací najdete na webu divadel.

Suflér
web
podcast Divadelního ústavu věnovaný současnému umění a kultuře
ArtCafé
web
témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud v pořadu na ČRo Vltava
Podcast Městského divadla Brno
web
rozhlasové pořady s herci a tvůrci Městského divadla Brno
Kulisa
web
podcast z backstage Divadla Na zábradlí

Úrodná půda
web
cyklus rozhovorů o všem, co se týká divadla, uvádí dramaturgové Divadla Na zábradlí
Podcast Národního divadla moravszkoslezského
web
režiséři, choreografové, umělci i dění za oponou Národního divadla moravskoslezského
Podcast Národního divadla
web
činohra, opera, balet a laterna magika – pohled na jeviště i do zákulisí Národního divadla
Divadlo do uší
web
podcastový kanál Městských divadel pražských
Divadlo.cz
web | facebook
internetový informační portál českého divadla
divadelní.net
web | facebook
webový portál věnovaný divadelní kritice a publicistice
Divadelní noviny
web | facebook
kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky
Svět a divadlo
web | facebook
časopis o světě divadla a divadle světa
Divadelní revue
web | facebook
odborné recenzované teatrologické periodikum
CEDIT
web | facebook
kontexty a přesahy tvorby Centra experimentálního divadla
Theatralia
web | facebook
odborná revue současného myšlení o divadelní kultuře KDS FF MU
KriTh
web | facebook
webový divadelně-kritický časopis KDS FF MU
Hybris
web | facebook
časopis DAMU pro kritiku a divadlo
Ateliér 205
web | facebook
časopis Divadelní fakulty JAMU
Loutkář
web | facebook
nejstarší loutkářský odborný časopis na světě
Tvořivá dramatika
web
časopis o dramatické výchově, literatuře a divadle pro děti a mládež
Taneční zóna
web | facebook
časopis zabývající se současným tancem, tanečním a pohybovým divadlem, pantomimou a fenoménem nového cirkusu
Taneční aktuality
web | facebook
online magazín zaměřený na tanec, nonverbální divadlo, nový cirkus a další přesahové žánry
Amatérská scéna
web | facebook
portál pro amatérské a nezávislé divadlo
S-E-T
web
odborný časopis zaměřený na výzkum tvorby divadla loutkového, alternativního a specifického
Zprávy DILIA
web | facebook
novinky z oblasti divadla, literatury, hudby a audiovize
DIVA
web
magazín Národního divadla Brno
Dokořán
web
časopis Městského divadla Brno
Foyer: magazín Národního divadla
web
měsíčník o aktuálním dění na scénách Národního divadla
A2
web | facebook
nezávislý kulturní kritický čtrnáctideník
UNI
web | facebook
kulturní magazín
Kontexty
web | facebook
časopis o kultuře a společnosti
KAM v Brně
web | facebook
brněnský měsíčník nejen o kultuře
Host
web | facebook
brněnský literární časopis
Tvar
web | facebook
nejčastěji a nejdéle vycházející literární časopis v ČR
Film a doba
web | facebook
odborný časopis věnovaný českému a světovému filmu a kinematografii
Cinepur
web | facebook
časopis pro moderní cinefily
Slovenské divadlo
web | facebook
vědecký časopis zaměřený na teorii a historii divadelního, filmového, rozhlasového a televizního umění
kød – konkrétne o divadle
web | facebook
měsíčník o divadle na Slovensku
Theater der Zeit
web | facebook
německý měsíčník o divadle a politice
Theater heute
web | facebook
německý divadelní měsíčník
Opernwelt
web | facebook
německý měsíčník pro operu, operetu a balet
Didaskalia
web | facebook
internetový časopis věnovaný studiu antického divadla
Theatre Journal
web | facebook
akademický časopis zabývající se divadelním uměním a divadelními texty
The Drama Review
web | facebook
akademický časopis zkoumající představení v jejich estetickém, sociálním, ekonomickém a politickém kontextu
PAJ: A Journal of Performance and Art
web | facebook
akademický časopis o divadle, tanci, audiovizuálních technologiích, literatuře, hudbě a performance
New Theatre Quarterly
web
recenzovaný akademický časopis o divadelních studiích
Shakespeare Quarterly
web | facebook
akademický časopis založený Shakespearovou asociací
Theatre, Dance and Performance Training
web
časopis zaměřený na výzkum v oblasti divadelního tréninku
Performance Research
web | facebook
odborný časopis zaměřený na výzkum
Archiv
Theatre Conference JAMU 2025
web
DF JAMU / 27.–28.2 2025

Mezinárodní konference jsou standardní součástí akademického roku na Divadelní fakultě JAMU. Kabinet pro výzkum divadla a dramatu pravidelně pořádá interdisciplinární setkání určené pedagogům, studentům, vědcům, odborné veřejnosti, divadelníkům a dalším. 

Místa paměti: Václavek, působiště HaDivadla 1985–1988
web
začátek v Alfa pasáži / 2. 3. 2025

Nevelký podlouhlý sál, spíš větší místnost, v suterénu Klubu školství a vědy Bedřicha Václavka. Prostory vhodné pro ledasco, jen ne pro divadlo… Komentovaná procházka pod vedením dlouholetých členů souboru Miroslava Ukula Kumhaly a Kateřiny Kumhalové.

Předpremiérové kukátko Manon Lescaut
web
Janáčkovo divadlo / 29. 1. 2025

Přijďte si poslechnout inscenační tým a sólisty nového uvedení Pucciniho opery Manon Lescaut!

Zažij uměnovědy
web
Ústav hudební vědy FF MU / 23.–24. 1. 2025

Cyklus přednášek a workshopů nejen pro studenty středních škol pořádaný studenty Ústavu hudební vědy FF MU.

HaDivadlo 50: Uvedení dvou nových publikací
web
Institut Paměti národa Brno / 10. 1. 2025

Padesát let HaDivadla nejen jako prostor ke vzpomínání a oslavám, ale též k publikačním počinům! Uvedeny budou knihy „HaDivadlo 50. Začalo to v Prostějově: Divadlo v muzeu – ohlédnutí za výstavou” v autorství Michala Stránského a intendantky HaDivadla Anny Stránské a „Herci „národa“ aneb cesta herců HaDivadla, které nikdo nezná, z Prostějova do Brna na konec světa a zase zpátky” v autorství Břetislava Rychlíka a kolektivu.

Kdo dělá divadlo: Martin Sládeček
facebook
Studio CED / 14. 1. 2025

Přijďte se setkat s Martinem Sládečkem, dramaturgem a uměleckým šéfem Divadla Husa na provázku. Na svém kontě má coby dramaturg řadu inscenací i mezinárodních divadelních projektů, je také autorem her, dramatizací a překladů dramatických textů.

KMDB drink: Radio and Juliet
web
Mahenovo divadlo / 21. 1. 2025

KMDB drink tentokrát k baletu Radio and Juliet v Mahenově divadle. Speciální drink s diskuzí po představení bude navazovat hned po skončení na Malé scéně ca ve 21:15. Na akci je nutné se přihlásit a zajistit si tím lístek na představení. Na diskuzi po je vstup volný.

Fotogrammi di moda italiana: od 50. let Itálie obléká světový film
web
Italský kulturní institut v Praze / 13. 11. 2024 – 18. 1. 2025

Výstava představuje spojení film-móda, které bylo vždy účinným a sugestivním nástrojem pro propagaci „značky“ Made in Italy v zahraničí. Z významných soukromých historických archivů byly vybrány originální šaty, které nosily ikonické herečky, jež diktovaly nové styly, jako např. Audrey Hepburn či Sophia Loren.

E-výstava Othello-Otello-Othello
web
online / 12. 10. 2024 – 10. 2. 2025

V roce 1885 měl v českém divadle v Brně premiéru Shakespearův Othello. Verdiho Otello se prvního brněnského uvedení dočkal v roce 1902 a Hanušův balet Othello v roce 1963. Do dnešního dne Desdemona na scénách NdB umírala celkem v 23 inscenacích. Některá nastudování si můžete prohlédnout v nové e-výstavě archivu Národního divadla Brno.

CED Talks: Slovenská kultura
web
Sklepní scéna CED / 11. 11. 2024

Další pokračování CED Talks se zaměří na aktuální situaci na Slovensku, kde současná vládní koalice mocenskými zásahy do legislativy a podmínek finanční podpory ohrožuje kulturu na všech jejích úrovních.

Světem divadla: Divadlo za času komunismu
web | facebook
HaDivadlo / 14. 11. 2024

Jaké dramatické texty byly ve společnosti podporovány, a jaké podmínky a směrnice museli dramatici dodržovat, aby mohly hry být publikovány a uvedeny v divadlech? Jakým způsobem komunisti využívali divadlo jako nástroj propagandy socialismu? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíze na přednášce teatrologa Milana Hábla.

Jak vypadá běloruská nezávislá kultura dnes?
web
CED / 16. 11. 2024

Beseda s běloruskými umělkyněmi a umělci o stavu nezávislé kultury v Lukašenkově Bělorusku.

HaDivadlo 50. Začalo to v Prostějově
web | facebook
Prostějov / 22. 3.–2. 6. 2024

Výstava k 50. výročí založení HaDivadla v Muzeu a galerii v Prostějově.

Vznik Hanáckého divadla byl v roce 1974 motivován záměrem mít v Prostějově divadelní soubor, který by naplňoval „kulturní politiku strany“. Osobnosti, které u jeho zrodu stály, však od počátku budovaly avantgardní nonkonformní divadlo studiového typu. Podařilo se jim vytvořit jednu ze zásadních scén české divadelní kultury, působící později v Brně už pod jménem HaDivadlo, kterou mimo jiné prošla i řada známých hereckých osobností.

Mářiny paměti
web
Památník Leoše Janáčka / 30. 6.–30. 9. 2023

Výstava představuje ilustrace – papírové koláže výtvarnice Venduly Chalánkové k nově vydané knize Mářiny paměti. U Janáčků. Zapsala Marie Trkanová podle vyprávění Marie Stejskalové, hospodyně v rodině Leoše Janáčka. Knížka nazvaná U Janáčků byla poprvé vydána roku 1959, poté ještě dvakrát v letech 1962 a 1998, a pokaždé se setkala s velkým ohlasem a oblibou u čtenářů nejen z řad milovníků Janáčkovy hudby.

E-výstava MAHENOVO DIVADLO *140
web
NdB online / 14. 11. 2022 – 14. 3. 2023

Kdyby nebylo prvním plně elektrifikovaným divadelním domem bez záložních plynových rozvodů, obešlo by se otevření dnešního Mahenova divadla 14. listopadu 1882 standardní slavností. Technická vymoženost však přilákala odborníky i zvědavce, příznivce i odpůrce a učinila z otevření divadla senzaci a jedinečnou událost. Čím vším se pyšní budova někdejšího německého Městského, dnešního Mahenova divadla přiblíží e-výstava archivu NdB MAHENOVO DIVADLO *140.

Mini konference: Současné slovenské divadlo
web
HaDivadlo / 28. 3. 2023

V přednášce filmové, divadelní a rozhlasové autorky Anny Gruskové se budou ohledávat devadesátá léta, počátky samostatného slovenského divadla i vztahy slovenského a českého divadla, zatímco v přednášce dramaturga Mira Dacha bude zkoumán obraz současné podoby slovenské scény v analýze generačního střetu mezi klasickým divadlem ve službách dramatu a autorským divadlem nastupující generace.

Současné ukrajinské divadlo
web
HaDivadlo / 3. 4. 2023

Doprovodná prezentace k reprízám autorského dokumentárního projektu Než skončí válka / До кінця війни s režisérem Maxem Nowotarskim a pedagogem, dokumentaristou a divadelníkem Břetislavem Rychlíkem.

E-Výstava: LUDVÍK KUNDERA
web
NdB online / 10. 3. – 17. 7. 2023

I když hlavní předmět jeho zájmu tvořila literatura, zasáhla renesanční osobnost LUDVÍKA KUNDERY do mnoha dalších odvětví, zejména do divadla a výtvarného umění. Na přelomu 50. a 60. let 20. století navázal úzkou spolupráci s tehdejším vedením Mahenovy činohry, především s uměleckým šéfem Milošem Hynštem a dramaturgem Bořivojem Srbou, a přímo pro činohru NdB napsal několik her. Jeho autorskou a dramaturgickou spolupráci s činohrou NdB v 60. letech 20. století i dramatická díla později provedená Mahenovou činohrou připomíná nová e-výstava archivu NdB.

Beseda: Mestské divadlo Žilina
HaDivadlo / 8. 2. 2023

Setkání s Eduardem Kudláčem a aktéry souboru Mestského divadla Žilina, ceněné regionální scény slovenské divadelní mapy s progresivní dramaturgií.

Zažij uměnovědy: cyklus přednášek a workshopů
web | facebook
FF MU – Ústav hudební vědy / 20.–21. 1. 2023

Řada zajímavých přednášek a workshopů zaměřených na uměnovědnou problematiku je určená zejména pro studenty třetích a čtvrtých ročníků středních škol, kteří zvažují studium některého uměnovědného oboru na Filozofické fakultě MUNI. Účastníci akce si mohou vybrat z pestré palety kurzů, jejichž témata jim přiblíží různé druhy umění a obory s nimi spojené. Setkat se tak mohou s architekturou, divadlem, hudbou, estetikou, komiksem, výtvarným uměním, ale i zážitkovou pedagogikou.

Světem divadla: absurdní divadlo
facebook
HaDivadlo / 9. 2. 2023

Přednáška z cyklu Světem divadla se bude věnovat hlavním znakům divadla absurdity a kanonickým jménům s ním spjatých jako je Samuel Beckett, Eugène Ionesco nebo Jean Genet. Nad toto povinné a zásadní penzum dojde i na prvky absurdity v tvorbě A. P. Čechova, Jean-Paul Sartra nebo Franze Kafky, kteří jsou pomyslnými otci absurdní literatury. Dojde i na dramatiku polskou a v neposlední řadě na autory spjaté s českým divadlem 60. let jako je Václav Havel nebo Pavel Landovský. Přednáška se uskuteční na Studiu HaDivadla a povede ji teatrolog a student režie Jan Doležel.

ENC: X-position
facebook
Kumst / 9. 2. – 9. 3. 2023

Interaktivní instalace vznikající v rámci 33. ročníku Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER!

Masterclass: Eduard Kudláč
web | facebook
HaDivadlo / 15. 2. 2023

Prezentace a debata s režisérem a divadelním experimentátorem, a také ceněným fotografem, Eduardem Kudláčem – aktuálně připravujícím v HaDivadle premiéru Požár v šťastném Rakousku.

Když hvězdy září
web
Národní muzeum v Praze / 13. 12. 2021 – 31. 12. 2022

Výstava připomíná známé a slavné, ale také třeba dnes již téměř zapomenuté hvězdy českého divadelního umění posledních dvou století. Výstava prostřednictvím toho nejlepšího a nejzajímavějšího ze sbírek Divadelního oddělení Národního muzea ukazuje, jakými peripetiemi procházelo za více než dvě stě let postavení divadelních tvůrců ve společnosti.

Den vzniku Republiky v Polárce
web
Polárka / 28. 10. 2022

Procházka s historickým výkladem po stopách vzniku ČSR s průvodcem Martinem Koplíkem. Na procházku navazuje představení Ve jménu republiky v Divadle Polárka.

17.00–18.00 / procházka s průvodcem Martinem Koplíkem – začátek před Hudební fakultou JAMU (Komenského nám. 6, Brno) a konec v centru Brna 

Světem divadla: Zrod velkého evropského divadla
facebook
HaDivadlo / 24. 11. 2022

Edice populárně naučných přednášek napříč historií divadla – a tedy i lidstva. Od mladých divadelníků pro mladé diváky. Přednáška se uskuteční na Studiu HaDivadla a povede ji teatrolog a student režie Jan Doležel.

DSB: Beseda s Rami Be’erem, choreografem a uměleckým vedoucím Kibbutz Contemporary Dance Company (Izrael)
web
Mahenovo divadlo / 24. a 25. 5. 2022

V 21:30, bezprostředně po představení inscenace Asylum, srdečně zveme diváky na besedu s mimořádnou osobností izraelského současného tance, choreografem a uměleckým vedoucím Kibbutz Contemporary Dance Company, Rami Be’erem. Besedu povede v hledišti Mahenova divadla v anglickém jazyce Thoriso Magongwa, sólista Baletu NdB.

DSB: Po stopách Evy Tálské – interaktivní prohlídka DHNP
web
Provázek.dvůr / 23. 5. 2022

Divadelní svět Brno v letošním roce iniciuje vznik celovečerního dokumentu Smrti a sny Evy Tálské – portrét divadelní básnířky o přední české režisérce, jejíž tvorba je úzce spjata s Divadlem Husa na provázku a Brnem. Ve spolupráci s Českou televizí vznikl v režii Robina Kvapila ojedinělý portrét výrazné ženské osobnosti. Premiéra dokumentu se odehraje v předvečer festivalu 23. 5. v sále Divadla Husa na provázku a bude doprovázena interaktivní instalací Po stopách Evy Tálské –symbolicky odkazující na tradiční divadelní „výprodeje“ Studia Dům.

Kulatý stůl 04, CED_observer 04: Digital Theatre, Digital Audience?
web
CED, Sklepní scéna / 6. 5. 2022 od 15:00

Výzkumná laboratoř CED_observer ve spolupráci s Knihovnou a archivem Centra experimentálního divadla si vás dovolují pozvat na čtvrté z řady nepravidelných diskusních setkání – kulatý stůl na téma Digitální divadlo, digitální publikum?

Diskuse proběhne v anglickém jazyce.

Beseda s Alešem Palánem
web
Divadlo Husa na provázku / 8. 5. 2022

Jeho oceňované knihy rozhovorů Raději zešílet v divočině a Jako v nebi, jenže jinak prý některým lidem změnily život. V čem změnilo setkání se samotáři život spisovateli a novináři Aleši Palánovi? A jak se jeho respondenti vlastně staví k představě zdivadelnění svých svérázných příběhů a postojů? Beseda s autorem jako společné naladění se na dlouho očekávanou pražskou premiéru inscenace Divadla Husa na provázku. Vstup pro diváky následujícího představení zdarma.

AudioCafe podzim 2024
web | facebook
Divadlo Husa na Provázku / úterky ve 20:00


Projekt Fakulty sociálních věd Masarykovy univerzity, Centra experimentálního divadla a Českého rozhlasu s fokusem na současnou audio-dokumentární tvorbu.

Dvě deci a chlebíček
web
podcast, ve kterém budete zváni do divadla 3x za minutu
Ester Krumbachová
web
Dům umění Brno / 24. 11. 2021 – 6. 3. 2022

Monografická výstava ESTER KRUMBACHOVÁ představuje autorčinu dvacet let nepřístupnou pozůstalost. Ester Krumbachová (1923–1996) od roku 1953 pracovala jako divadelní výtvarnice – nejprve v Českých Budějovicích, později v Praze. Podílela se na mnoha výrazných filmech české nové vlny. Ester Krumbachová patří mezi klíčové osobnosti české kultury druhé poloviny dvacátého století; její charakteristický literární styl a originální výtvarný jazyk určil vizuální, dramaturgickou i režijní podobu řady českých filmů a divadelních her a ovlivnil mnoho dalších umělců.

Nika
web
Moravské zemské muzeum Brno / 11. 11. 2021 – 27. 2. 2022

Tato talentovaná absolventka brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (1973) dozrála během své divadelní praxe ve znamenitou protagonistku experimentálního pohybového herectví, svébytnou a mimořádně invenční herečku, režisérku, divadelní manažerku i pedagožku. Společně si připomeneme životní osudy Niky Brettschneidrové, neobyčejné ženy, signatářky Charty 77, které se podařilo po nucené emigraci společně s manželem Ludvíkem Kavínem vytvořit vlastní, osobité divadlo Theater Brett ve Vídni.

Kulatý stůl 03, CED_observer 03: Od aktivismu k umění a zpět
web | facebook
21. 1. 2022 / CED, Zelný trh 9

CED_Observer ve spolupráci s Knihovnou a archivem Centra experimentálního divadla si vás dovolují pozvat na třetí z řady nepravidelných diskusních setkání – kulatý stůl na téma Od aktivismu k umění a zpět.

Setkání se uskuteční u příležitosti právě probíhající výzkumné stáže CED_Observer, která nyní probíhá v CED již potřetí. Jejím tématem je vztah lidského těla a prostoru, jež prozkoumává prostřednictvím několika-blokového programu. Téma tzv. artivismu je jedním z nich. O tom, jak lze uvažovat o umělecké tvorbě ve vztahu k jejím společenským a politickým významům, budeme hovořit v pátek 21. ledna 2022 od 16:00 ve Studiu CED (první patro budovy). 

Výstava Ateliéru scénografie a Studia Marta
web
Studio Marta / 17. 12. 2021 – 30. 1. 2022

Oslava výročí 30 let od založení Ateliéru scénografie a znovuotevření Studia Marta s jeho zakladatelem Janem Konečným. 

Přechodníky Wolfganga Spitzbardta
web
Divadlo Husa na provázku / 27. 1. 2022

Za jakých okolností je slovo tvůrčí? Proč mají přechodníky právo na přežití v českém jazyce a kapitalismus musí být překonán? Druhá z pravidelných besed německého slavisty a literárního překladatele, zakladatele brněnského klezmer souboru HaChucpa a dlouholetého pedagoga JAMU Wolfganga Spitzbardta se dotkne témat konzumu a kapitalismu. Představeny budou v této souvislosti i české překlady textů německy píšícího filozofa korejského původu Byung-Chul Hana, který přináší pronikavou diagnózu kapitalistického přístupu ke světu. 

Konference JAMU: The Ever-expanding Horizons of Theatre
web | facebook
DIFA JAMU / 25.–27. 11. 2021

Mezinárodní divadelní konference, každoročně pořádaná Divadelní fakultou JAMU, se těší na svůj další ročník! Téma letošního ročníku bylo původně plánováno na listopad 2020 a letos se konečně dočkáme!
Konference se uskuteční v Brně, jsme ale připraveni i na hybridní formu a online přenosy!

Filip Jekkel: Stanislavského vplyvy na vývoj súčasných hereckých techník v USA
facebook
Online / 1. 12. 2021 v 16:00

V rámci Horizontů teatrologie tentokrát představíme přednášku Filipa Jekkela na téma Stanislavského vplyvy na vývoj súčasných hereckých techník v USA na príkladoch Meisnerovej hereckej techniky a hereckej techniky Practical aesthetics.

Událost proběhne pouze v online režimu přes ZOOM: https://cesnet.zoom.us/j/93888917178

Theater heute und morgen III
web | facebook
HaDivadlo / 6. 12. 2021 – 16:30

Třetí a poslední díl série prezentací o současném dění nejen evropské divadelní scény, vedených teatrologem a režisérem Janem Doleželem.
Podrobnější info brzy!

Theater heute und morgen II
web | facebook
HaDivadlo / 10. 11. 2021 – 16:30

Druhý díl série prezentací o současném dění nejen evropské divadelní scény, vedených teatrologem a režisérem Janem Doleželem.
Podrobnější info brzy!

Budoucnost divadla
web
rozhovory o budoucnosti divadla nejen s kolektivem HaDivadla
Tyjátr
web
pravidelná rubrika na Radiu Wave věnovaná divadlu
Reflexe: divadlo!
web
aktuální dění na českých a světových jevištích v pořadu na ČRo Vltava
MALÉhRY
web
podcast Divadla Bolka Polívky
Podcast Divadla pod Palmovkou
web
rozhovory, povídky, aktuální témata
Vinohradské poslouchadlo
web
rozhovory z oblíbených Večerů bez líčidel s herečkami, herci, autory a režiséry
Kulatý stůl 02: Kontexty a východiska tvorby Petera Scherhaufera + projekce filmu Múdry blázon – Peter Scherhaufer
web | facebook
Divadlo Husa na provázku / 5. 11. 2021 – 16:00 přednášky – 19:00 film

Knihovna a archiv Centra experimentálního divadla si vás dovolují pozvat na druhé z řady nepravidelných diskusních setkání – kulatý stůl na téma kontexty a východiska tvorby Petera Scherhaufera. Uskuteční se u příležitosti projekce nového dokumentu 𝑀𝑢́𝑑𝑟𝑦 𝑏𝑙𝑎́𝑧𝑜𝑛 – 𝑃𝑒𝑡𝑒𝑟 𝑆𝑐ℎ𝑒𝑟ℎ𝑎𝑢𝑓𝑒𝑟 v Divadle Husa na provázku v pátek 5. listopadu 2021. Za účelem reflexe díla Petera Scherhaufera jsme oslovili šest hostů z řad divadelních praktiků i teoretiků, aby neformálně pohovořili o svých výzkumech a přímých zkušenostech spojených se Scherhauferovou uměleckou tvorbou.

Životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila
web
Divadlo Husa na provázku, studio – 21. 9. 2021 od 17 hod
pořádá CED ve spolupráci s JAMU

Křest knihy Kláry Hanákové věnující se jednomu ze zakladatelů DHNP

Zdeněk Pospíšil – režisér s velmi pohnutými i dobrodružnými životními osudy je širší veřejnosti znám jako tzv. pokrývač her tehdy zakázaného spisovatele Milana Uhdeho a tvůrce legendární Balady pro banditu, vytvořil však množství dalších pozoruhodných inscenací např. v Dětském studiu DNP, které založil, či ve spolupráci s nejrůznějšími amatérskými soubory. Donucen dobovými okolnostmi rozhodl se v roce 1980 emigrovat do Švýcarska, kde se snažil ve své divadelní kariéře pokračovat založením Divadla Na konci provázku i jiných společností. Po listopadové sametové revoluci se do Československa vrátil a stal se ředitelem Hudebního divadla v Karlíně. Boj o jeho přeměnu v muzikálovou scénu evropského významu nakonec vyústil v osobní tragédii.

Radio Ivo
web
přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace
Disk
web | facebook
časopis pro studium scénické tvorby
RozRazil (revue na Provázku)
web
měsíčník věnovaný umělecké tvorbě a její reflexi, úvahám, reakcím a ohlasům na společenské otázky
Acta scaenographica
web
umělecko-technický divadelní sborník a informační zprávy Scénografické laboratoře při Národním divadle